С промени в Наказателно-процесуалния кодекс се прави опит да се спре практиката дела да се влачат с години. Едно от нововъведенията предвижда прокуратурата и съдът да назначават така наречения запасен адвокат.

В момента законът казва, че следствените действия и делата не могат да се водят без адвокат. При това такъв, с който обвиняемия е съгласен. С промените в НПК обаче ще има нов участник - запасният адвокат.

"И единствената хипотеза, при която този запасен защитник ще се яви, без да иска съгласие на подсъдимия, е само ако неговия защитник не присъства, без да е посочил уважителни причини”, каза правосъдният министър Маргарита Попова.

Промените предвиждат информацията събрана със специални разузнавателни средства да се използва доста по-свободно. Сега доказателства от СРС-та можеха да се използват само по конкретното дело, по което са събрани.

"Има образувано досъдебно производство и се събира данни от СРС, които не касаят това дело, а нещо друго. Използва се като доказателства. Ако ние сме съгласни, че трябва респектиращо да борим престъпност то ние трябва да развържем ръцете на държавата”, каза Попова.

Новият НПК ще дава възможност да полицаи и следователи да свидетелстват в съдебната зала за действията си. За тяхна сметка поемните лица, които досега следяха за нарушения, се намаляват до едно.

Правосъдното министерство представи и проект за нов Закон за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност. В него изключително радикална е идеята така наречената комисия "Кушлев" да може да отнема имущество, преди още съдът да се е произнесъл по делото срещу притежателя на това имущество. Тоест преди да има влязла в сила присъда.