Тази неделя в bTV Репортерите ще видите филма на Борислав Лазаров "Врата в полето". Журналистът от bTV представя темата за неспазването на правилата и законите в България.

"Миналата година регистрираните нарушения на пътя са над 1 млн. 200 хил. Това са регистрираните, представете си колко са нерегистрираните. Използвам, че Любен Дилов-син е тук, за да кажа, че няма нужда да търсят таланти според мен повече в България. Най-големият ни талант е, че не спазваме нито законите, нито правилата. Мен ме е срам малко да говорим по тази тема, защото все пак това са неща, които малките деца от би трябвало да са ги научили. Както нещата от типа, че когато се кашля, човек си слага ръката отпред или че се яде със затворена уста и да не си хвърлят боклука на улицата", каза Борислав Лазаров при гостуването си в предаването "Тази сутрин".

"Много малко са нещата, които реално спазваме ние българите", допълни журналистът. "Българинът се превръща в най-примерният гражданин и в най-примерният шофьор, когато отиде в чужбина и причината за това, и според мен това е решението, че там имат много сериозни глоби. Свикнали сме да даваме пример с Щатите. Лично на мен, при последното ми гостуване там преди година и половина, ми обясниха, че човек, ако си хвърли фаса през прозореца на пътя, има се предвид и магистралите, които са околовръстните и между населените места, глобата е между 100 и 300 долара и може да се лежи и в затвора", обясни Лазаров.

"Според мен въпросът е, колкото и тъпо да звучи, че ние се усещаме когато ни бръкнат в джоба", смята той. Проблемът е и там, че много често самата държава, самите политици и институциите не спазват правилата и законите. Пример е репортажът на Стоян Георгиев в "Тази сутрин" как има табела "пушенето забранено" и от НАП се носят кълба дим. Аз съм заклет пушач, но когато някъде не се пуши – не се пуши."

Журналистът даде и друг пример от интервю на Тотю Младенов, излъчено по bTV на 2 март. "Какво казва той във връзка със забавянето на детските надбавки. Искам да го прочета защото е класика: "Месец февруари беше къс месец, 28 дена. Затова се е получило, вие виждате, че вчера всичко беше изчистено, което имахме да плащаме. Все пак става въпрос за един ден. Аз казах, че правим всичко възможно и сме в сроковете. За мене... един ден... извинявам се", завършва цитатът на Тотю Младенов. "Искам да обясня, господин Младенов, месец февруари има 28 дни", обясни на министъра Боби Лазаров и продължи: "Има изключения когато годината е високосна, тогава са 29. Падало се е събота или неделя денят, в който е трябвало да се изплатят надбавките. По дяволите, за да не използвам някоя друга дума в ефир, дайте ги по-рано. Какво значи един ден забавяне. Според вас едно дете един ден може ли да стои без храна. Давам пример за това, че самата държава не спазва правилата", завърши Борислав Лазаров.

"В България има един национален спорт... Това е да откраднеш пари от пътни строежи, с парите си купуваш скъпа кола и я разбиваш в лошите пътища. Хората не могат да свържат спазването на правила със собственото си добруване", смята Любен Дилов - син. "Не могат да го свържат, зашото много малко време са имали държава, в която да разберат, че "държава" това са правилата, по които ние тук на тази маса сме се съгласили да живеем. Няма да пушим, няма да си гасим цигарите в този фурнир - така сме се разбрали, че ще правим. Ако някой от нас започне да го прави, ние ще го накажем."

Дилов - син обясни, че фактът, че често сме били алиенирани от държавата е довел до неразбиране на това какво всъщност е тя. "В България има израз "Те". Кои са тези "Те"? "Пускат тока", "Качват цената на олиото", "Отново ни цакат с парното". Кой ни цака пак с парното? Някакви хора, които си имат имена, дайте да ходим да ги обесим. На езиково ниво, тази абстиненция стои", каза Любен Дилов - син и допълни: "На английски се казва law enforcement - налагам закона със сила. В България се казва "пазя закона". Какво го пазиш? Да не забременее? Как точно го пазиш закона? Законът се налага със сила. Със силата на държавата, със силата на някаква репресия", категоричен е Дилов -син.

"В това отношение трябва да се извърви един път, по който за жалост тези, които трябва да дават най-яркия пример и да са стриктни в това нещо – съдебната система и законодателната власт в България – твърде често дават основание на хората за правен нихилизъм. Тук наистина се почва отгоре-надолу. Няма как да стане отдолу-нагоре", допълни Любен Дилов.

"Два мандата съм бил общински съветник и два мандата съм преследвал като империалист инспекторите да глобяват. Един-единствен се осмели да наложи акт и да изземе пиратски дискове от улицата", разказа Дилов - син. "Този човек се побърка. Налетяха му трима адвокати, които го обвиниха, че е откраднал дисковете. И защо? Вместо да вземе 100 лева и да се направи на луд, той трябва да си причини тази мъка. Държавата не го защити по никаъв начин. Общината не успя да го защити. Някакво дело пропуснаха, не се явиха в съда общинските адвокати. Щяха да го вкарат в съда, затова че си е свършил работата."

Целият разговор с Борислав Лазаров и Любен Дилов - син можете да гледате тук.

Филмът "Врата в полето" можете да гледате в неделя веднага след централната новинарска емисия на bTV.