Българинът масово се самолекува, при това с антибиотици. По данни на Агенцията по лекарствата 80 процента от силните лекарства се приемат в домашни условия. Аптеките често продават антибиотиците без рецепта. Две трети от нарушенията са именно за свободна продажба  лекарства , за които трябва рецепта. Наложените глоби са за 600 хиляди лева.

Когато е необходимо  лечение с антибиотици, трябва лекар да издаде рецепта.  Въпреки, че и те прекалявали с предписването им, твърдят от здравното министерство. Така се получава една свръхупотреба на антибиотици, което е проблем - бактериите развиват резистентност  към медикаментите, т.е. лекарствата спират да им действат. Неправилната употреба на антибиотици не е проблем само в България, а в целия свят.

У нас 197 фирми продават антибиотици

За последните десет години резистентността към тях се е увеличила. Често лекарите изписват антибиотици без да е направено микробиологично изследване, т.е. без да се знае дали става дума за бактериална инфекция.

"Ако се допускат грешки, това е че се лекува хрема или кашлица, или пък се смъква температура с антибиотик, а той не смъква температура. Антибиотикът действа, само когато имаме бактериална инфекция", каза Тодор Кантраджиев, национален консултант по микробиология.


Доктор Ивайло Попов е общопрактикуващ лекар. Обяснява, че докато се чакат резултатите от микробиологичното изследване, състоянието на пациента може да се влоши. Затова често антибиотиците предхождат изследванията. Освен това, българинът пропускал да ходи на контролен преглед и лекарят трябвало да се застрахова.

„Някои от колегите са свързани с това нещо и си казват: пациентът няма да дойде на контролен преглед , нека си изпиша антибиотика да си вържа гащите", каза д-р Ивайло Попов. Според него по-големият проблем е в аптеките.

Масово фармацевтите продават антибиотици без рецепта

Т.е. без пациентът да е прегледан от лекар. Това се потвърждава и от проверките на Агенцията по лекарства.

„Практика е категорично . И то се дължи на това, че така се увеличават продажбите на аптеките, които са един търговски обект", каза Александър Янкова, директор на ИАЛ.

Фармацевтите не отричат, но имат друго обяснение. Често пациентите идвали за лекарства без рецепта, тъй като по телефона лекарят им е казал да ги купят. А в случаите, в които пациентът има рецепта, често тя е неправилно написана, твърдят фармацевтите. И на практика  е  невалидна.

Решението е в по-строгия контрол

От Агенцията по лекарства вече съобщиха, че започват масови проверки в аптеките, включително и е денонощните - където , не само че се продават свободно лекарства , за които трябва рецепта, а се продават от хора, които не сам магистър-фармацевти.