20 години след падането на Берлинската стена и на управлението на Тодор Живков, „На БарЕкадата” се опитва да разбере Мит ли са червените куфарчета на ДС и дали някой написа сценария, по който живяхме.
Дойде ли краят на БСП?
"Като резултат от последните избори, БСП за първи път от 20 години престана да бъде мощен национален манипулативен център, в който се бяха съсредоточили и бяха свързани всички основни неформални структури на властта и, разбира се, икономически структури на властта, които произхождаха от тези среди. Там настъпи тежко разцепление", каза в студиото на предаването един от участниците в българския преход Димитър Луджев, министър на отбраната в правителството на Филип Димитров. По думите му БСП оттук нататък не може да се възстанови в старата си позиция на влиятелна сила.
"Ще деградира и най-вероятно ще се разцепи на две парчета. Най-вероятно една част ще се опитат да направят нова лява партия, а друга част – апаратът около Сергей Станишев, ще опитат да запазят все пак соцпартията на някакво прилично ниво", смята Луджев.
Досегашният опит показва, че никой, който не е напуснал партията, не е прокопсал. Но вече има една голяма разлика - много мощни икономически и финансови структури, много капитали от декапитализацията и много хора с мощни връзки, които дойдоха от апарата на ЦК и от ДС вече не са в тази партия, и могат да дадат гръб на подобен ляв проект, каза Луджев.
Имало ли е червени куфарчета?
Аз мисля, че те са по-скоро символ, метафора, но е имало и бая куфарчета. Но с тях се е разнасяла по-малката част от парите. Човек трябва да познава структурата на икономическата и политическата власт на БКП тогава като структура, каза Луджев.
По думите му само в системата под контрола на ДС е имало над 80 е имало пряко над 80 фирми-папки, инсталирани в чужбина, ръководени от служители на ДС. ДС е контролирала и системата на външнотърговските дружества, на банковите клонове в чужбина, различни фондове. Там мрежата е от 360 външнотърговски дружества и техни клонове.
"Това е мощна система, добре организирана, която дори, когато беше ударена пролетта на 1990 и 1991 година, продължи да действа чрез неформалните си връзки и пътища", каза ексвицепремиерът. По думите му проверка на комисия, създадена по време на правителството на Попов, показва, че навън са дислоцирани огромни суми – от порядъка на 900 милиона лева. По линията на външнотърговските дружества били дислоцирани над 2 милиарда и половина държавни пари, показала проверката.
Разследванията бяха прекратени точно от СДС
Това беше една от основните цели в програмата на СДС, а бяха спрени точно от първото правителство на СДС – от правителството на Филип Димитров, каза Луджев. Мотивът бил, че разследването може да се продължи от МВР и прокуратурата, но в последствие МВР прекратило разследването през 1992 г., а документите, които били засекретени, изчезнали.
Може ли разследването да продължи сега?
"Парите вече са препрани, изпрани, избелели, монаха през различни цикли на собственост. Те се виждат – по Черноморието, в Банско, в Бояна", каза Луджев. По думите му поне за най-големите транзакции все пак се пазят документи, но няма желание разследването да се възобнови.
"Не вярвам да се случи, защото голяма част от бившите силовите групировки, които днес са легални и мощни, също са създадени с пари, прехвърлени от касите на държавата от групите спортисти, юначни българи, които създадоха българския борчески капитализъм", каза Луджев.