
В Шумен обявиха кризисна ситуация заради съчетанието на грипна епидемия и липсата на централно отопление в града. Кметът Красимир Костов разпореди парното да бъде пуснато незабавно.
Заради задължения на местната топлофикация към "Булгаргаз" в Шумен са на студено още от началото на отоплителния сезон. Тази сутрин наш екип измери в една от детските градини темрератури между 12 и 14 градуса.
В 7 сутринта Елисавета, Ферхат и Веселин бяха сред първите деца, доведени от работещите им майки.
"Контактът с децата е една от основните причини да идва на градина, но сега както гледам времето е студено, тука така също е студено, ако имам възможност, бих го гледала вкъщи", каза майката на Веселин.
Същото казват и майките на Ферхат и Елисавета. Спомнят си, че миналата година не е имало толкова критична ситуация с парното.
"Миналата година по това време беше пуснато парното, обаче тази година - няма. Всеки ден ни предупреждават с елечета да обличаме децата", заяви майката на 4-годишния Ферхат Невзат.
С влизането на децата в групите, нашият екип провери колко отчитат термометрите в стаите, където Веселин, Ферхат и Елисавета ще прекарат деня. Открихме, че термометрите са свалени от стената, където ги видяхме преди два дни и градусите бяха между 12 - 14.
Учителите ни обясниха, че температурите са по-високи днес, защото след проверката на РИОКОЗ и по разпореждане на общината от вчера, помощният персонал идва в 5 сутринта и включва електрическите печки, за да затопли помещенията.
И за учителите, и за родителите е ясно, че електрическите печки са временно решение на проблема. Друга надежда е изградената преди години инсталация с котелно за отопление с нафта, която обаче трябва да се ремонтира, а за това трябват пари и време.
След като преди час кметът разпореди парното да бъде пуснато незабавно, управителят на шуменската "Топлофикация" Иван Кунев заяви, че след като получи кметската заповед, ще започнат технологичните процедури за пускане на централното отопление и до събота в града ще имат топло.