Стотина души участваха в протеста на хора с увреждания с искане в страната ни да бъде приет закон, който да гарантира правото на лична помощ. Събитието наречено "Поход на свободата" завърши пред Народното събрание, където представители на протестиращите връчиха проектозакон за личната помощ. Той ще гарантира правото на независим живот на хората с увреждания, като всеки получава нужните му часове помощ от личен асистент.

Представители на 5 неправителствени организации на хора с увреждания и техни близки се включиха в шествието. 10-годишният Александър Добрев от Видин беше дошъл заедно с баща си.

"Този вид протест е едно от начините, по който искаме обществото да ни чуе в един такъв момент, за да се ускорят процесите”, каза Любен Добрев, баща на Сашо.

Той е ученик в 3 клас в масово училище във Видин. Всеки ден на него и баща му им се налага да се борят с препятствията по улиците.

Походът на свободата предизвика спиране на движението в центъра на София, но не защото хората бяха прекалено много, а защото единственият начин да се предвижват е по уличното платно. Вече пред парламента протестиращите бяха помолени от охраната да освободят уличното платно, но хората в колички нямаше как да се качат на този, както и на повечето тротоари.

Трудно се оказа влизането на хора в колички и в Народното събрание въпреки рампата на входа, която се оказа по-тясна от нужното.

Трябва да има закон за личната помощ, каза Капка Панайотова, Център за независим живот. По думите й социалните помощи не могат да помогнат на хората да се интегрират.

"Тези хора не са болни, те са един неизползван ресурс за цялото общество. Но за да бъде използван, е необходима инвестиция за да се компенсира дефицитът от увреждането. Голяма част от хората с увреждания са много активни и това им коства много усилия. А държавата харчи огромни пари, за да поддържа статукво на пасивност", каза Панайотова.

По думите й е необходима по-активна политика спрямо тези хора, част от която е личната помощ.