На стотния ден от новото управление един бивш премиер отива на съд, другият - в прокуратурата. Какво накара новото правителство да поиска всички гори, върнати на Симеон Сакскобургготски?

"Първоначално всички бяхме влезли може би в руслото да смятаме, че нарушението е по отношение на 4500 декара, които са надвзети. Може би умишлено тази теза, така, се налагаше в обществото”, каза в студиото на "Тази сутрин" земеделският министър Мирослав Найденов. Той обясни, че външни консултанти и правна кантора са изготвили доклад по въпроса, на базата на който е преценено, че има основание да бъдат поискани всички гори върнати на наследниците на българските царе Фердинанд и Борис - малко над 16 хиляди декара.

"Решението беше да предявим иск, искова молба, до Софийски окръжен съд с настояване: първо, съдът да признае, че тези гори са на Република България; второ, да разпореди наследниците на царете да върнат тези гори в държавния горски фонд; трето, да обяви за нищожни нотариалните актове, с които около 56 декара от тези гори вече са препродадени; четвърто, да наложи обезпечителни мерки по отношение на запор на тези имоти и забрана на сеч и извозване на дървесина от тях. И още един иск, съпътстващ този иск, това е обезщетение в размер на 5 хиляди лева за изсечените за този период над 30 000 кубически метра дървесина. Всъщност ние в момента не прави нищо повече от това да защитим интересите на държавата", каза Найденов и уточни, че обезщетението е пет милиона, а основният мотив е преди всичко правен.

Областната поземлена комисия, в момента Областна служба по земеделие - Самоков, не е имала правомощие са извърши този акт, тъй като горите са връщани като цяло на базата на реституцията в България на основание Закона за възстановяване на гори и земи от поземления фонд и в списъка на този закон в чл.2 не фигурират царските гори.

Найденов не се ангажира в прогноза дали е възможно на същото основание държавата да поиска и връщането обратно на всички царски имоти, извън горите.

"Не мога да се ангажирам с прогноза дали това ще се случи. Мога само да кажа, че в момента юридическият екип, който наехме, работи и по друг казус, това е казусът с територията около "Врана", тъй като има претенции от страна на царското семейство. Според нас това наистина са държавни земи и ние ще отстояваме тази теза", каза Найденов.
 
"Аз не мога да се ангажирам дали ще се отнеме самият дворец "Врана". Но имаме в момента спор по отношение на територии, които са около "Врана", като ние отново и аз като принципал на това министерство ще защитаваме позицията, че това са държавни земи”, каза още земеделският министър.

Какво друго се случи в българското земеделие през тези 100 дни?

"Аз обещах лично и ние като политическа партия ГЕРБ обещахме няколко неща и те се случиха. Първо, обещахме да бъдат отблокирани замразените средства по САПАРД, защото те наистина бяха жизненоважни за българските земеделски производители. След това обещахме да не оставяме тези безобразия, които са
вършени, ненаказани. И затова първият министър от бившето правителство, срещу когото е повдигнато обвинение, е моят предшественик. А първият въобще държавен, висш държавен чиновник, това е бившият шеф на Държавната агенция по горите. Тоест изпълнихме и това", каза министърът.

Той съобщи, че обвиненията срещу Стефан Юруков са се разширили като обем. Мащабната проверка на инспектората, който е на подчинение на Найденов, е приключила и следващата седмица в прокуратурата ще бъдат внесени допълнително данни за злоупотреби с поземления фонд, така наречените заменки.

"Но този път не с гори, тъй като те бяха повдигнати обвинения срещу Валери Цветанов за част, но това, което ще внесем следващата седмица, наистина е доста по-мащабно от това, за което му е повдигнато", съобщи Найденов.
    
Според оценка на Световната банка злоупотребите в поземлените фондове са на стойност над 500 милиона евро, т.е. над 1 милиард лева.

"Лично моята преценка е, че злоупотребите със земи надвишават тази стойност, защото все пак става въпрос за земи, които повечето са или в регулация, или на такива места, където струват много. Но най-важното е, че те са посегнали на земите, да кажем, на селскостопанските техникуми, посегнали са на земи на селскостопанска академия, което наистина е недопустимо", каза земеделският министър.