В петък, когато страните отново ще седнат на масата, вероятно ще стане ясно дали ще има промяна в размера на данъка върху добавената стойност, както и замразяване на цените на тока, парното и природния газ.
Докато тристранният съвет заседаваше, bTV научи, че паралелно кабинетът е заседавал под председателството на вицепремиера Цветан Цветанов. Конкретни теми и решения обаче не бяха огласени.
Социалните партньори днес са постигнали съгласие да се изработи допълнително споразумение, което да гарантира приоритетно изплащане на забавените работни заплати и осигуровки на всички работници във фирми изпълнители по обществени поръчки. От КНСБ са категорични, че не бива да има почти двойно увеличение на допустимия извънреден труд, който могат да полагат работниците.
Те се против и това работодателите да могат да въвеждат така наречения икономически отпуск за временно пускане на работници в неплатен отпуск до три месеца, когато фирмите нямат работа. Синдикатите ще отстояват твърдо и искането си за замразяване на цените на монополните услуги.
"Конкретните новини ще бъдат в петък и ние сме категорични, че ако се пристъпи към рязане на доходи и на работнически права, КНСБ и КТ "Подкрепа” няма да подпишат националното споразумение”, обясни Валентин Никифоров.
Профсъюзите остават против вдигането на ДДС от 20 на 22%. Работодателите не крият също, че имат резерви относно увеличението на налога. Те отчитат, че има съгласие държавата да преотстъпи на частния сектор редица държавни услуги.
"В много държави, например регистрацията на колите и на МПС не е необходимо да се прави в държавни институции и учреждения. Има много типови услуги, които могат да се изнесат от държавата и да се спестят средства. Като например и връчването на призовки”, смята Камен Колев.
Съгласие има и по ускореното въвеждане на електронни услуги, от което хем ще се намали броят на гишетата, хем ще се спестят пари.