Малките болници и диспансери за лечение на злокачествени заболявания са заплашени да останат временно без лекарства заради преминаването от централизирани търгове към отделни конкурси за всяка болница. Лекарите очакват и повишаване на цената на медикаментите.

В София, в най-голямата онкологична болница бяха отворени книжата на участниците в търга, който трябва да осигури лечението от юни до декември.

Днес отвориха пликовете на кандидатите да продават лекарствата си за химиотерапия и за лечение на злокачествени заболявания. В търга участваха 14 фирми.

От Центъра за защита правата в здравеопазването съобщиха, че диспансерите нямат договори с министерството за осигуряването на пари за медикаменти и лечение.

„Това може да се направи само на основата на договор между болницата и министерството, но такъв договор няма. Болницата, когато прави такива търгове, би трябвало да има договор с МЗ. Наистина малко авантюристично изглежда”, обясни Асен Георгиев.

Преминаването на част от лекарствата към Здравната каса също създава проблеми на пациентите.  

Забавя се навременното лечение с животоподдържащи и животоспасяващи лекарства, защото трябват допълнителни пари за процедури, които са установени и състоянието им не се е променило.