Отпадъците "разказват" една история, като се смесват етнология, екология и дори чувства. Това разкрива изложбата "Боклуци", която беше представена в музей в Стокхолм. Поинтересувахме се от начина на живот на хората и от поведението им пред кофите за смет, заявиха от дирекцията на музея.

Първото заключение е, че що се отнася до отпадъците, времената значително са се променили. Сред експонатите е панталон от юта с кръпки от 18 в., с който е покрита тънка стена. За сравнение са изложени шведски фабрично избелени джинси с оръфани краища от 2010 г. Контрастът се подсилва от стара кукла от Лапония, създадена от червен плат и от овехтяла завеса. Според някои данни шведските деца днес си играят със средно по около 500 играчки.

"Изложени са също памучни кърпи, килими и панделки за коса от 18 и 19 век, които са направени от изрезки плат и сякаш са били предвестници на рециклирането. Искахме до покажем, че по онова време нищо или почти нищо не е било отпадък”, коментира кураторката на изложбата Лена Ландерберг. През периода 1920 - 1980 г. всичко се е изхвърляло на боклука, докато екологията не промени манталитета на хората. За това допринесоха появата на найлоновата торба за смет в края на 60-те години на миналия век и подборката на отпадъците по видове.

Днес шведите изхвърлят по около половин тон боклуци годишно, докато изхвърлените от американците отпадъци са три пъти повече.

"На някои въпроси трудно може да се намери отговор”, допълни кураторката. „Защо решаваме да съхраним една вещ, а друга да изхвърлим на боклука? Защо нещо е смятано за отпадък от една хора, а от други не е? Често пъти всичко е въпрос на гледна точка", подчерта тя.