
Първият регистър на сърдечните операции вече действа в България. Специализираната база данни ще помогне за подобряване на лечението на пациентите, за оценка на медицинската практика и за провеждане на епидемиологични проучвания.
В момента регистърът обхваща 13 центъра в цялата страна и има данни за над 1200 пациенти. Една от ползите от въвеждането му е и намаляване на разходите при лечение на запушване и стеснение на коронарните артерии - проблем, който е много често срещан в България. В регистъра, който е достъпен в интернет има данни за цялото лечение на пациентите, рисковите фактори и коронарните интервенции, които са правени.
"Когато вие направите дадена интервенция 1 час след това се казва „кейс клоусд", тоест не може никой повече да пипне този случай, този случай отива онлайн в интернет и вие ако сте шеф на център или оператор ще видите, че аз вече съм го оперирал този пациент един път. И ако той дойде при вас, вие можете много лесно да вземете базата данни от самия регистър", каза доцент Николай Димитров.