
В края на 80-те години на миналия век комунизмът загуби битката в Студената война и Берлинската стена рухна. Човекът, който изведе Запада до тази победа, е американският президент Роланд Рейгън. С основание той може да бъде наречен "гробокопач на комунизма".
За неговата роля за спирането на Студената война разказва Валентин Костов.
Роналд Рейгън - 40-ият президент на Съединенитe американски щати. Поема поста малко след като Брежнев влезе с войските си в Афганистан и увеличи ракетите СС-20 със среден радиус на действие по границите с НАТО. Москва не се шегуваше. Новият президент също. В отговор Рейгън предприе курс на превъоръжаване и отговори със същия брой крилати ракети "Крус" и "Пършинг" с ядрени бойни главни по цялата граница с комунистическия блок.
"Той беше човек, с когото съдбата ме срещна в може би най-трудните години в края на 20-и век. Когато всички, и от двете страни, чувствахме, че ни застрашава ядрен конфликт. И вече се оказваше, че надпреварата във въоръжаването достигаше такива размери, че нямаше да можем да се справим с управлението на тази машина", каза Михаил Горбачов, бивш генерален секретар на КПСС, бивш президент на СССР.
И никой не знае докъде можеше това да продължи, ако Съветският съюз не бе рухнал икономически. Говори се, че Рейгън убедил тогавашния крал на Саудитска Арабия Фахд да увеличи добива на петрол. В резултат световните цени се сринаха, а това бе най-сериозното перо за бюджета на съветската империя. След няколко скоропостижни смени на болни старци начело на Съветския съюз, Михаил Горбачов прозря гибелната за Съветския съюз надпревара с Америка във въоръжаването и смени курса. Ледовете на Студената война започнаха да се топят.
"Той беше човек, който даде огромен принос за спиране на Студената война. Може би - решаващият принос. Тогава, според разпространената в света терминология той беше "Ястреб". Но този "ястреб" притежаваше огромно жизнелюбие, беше си поставил задачата да приключи президентството си като миротворец", продължи Горбачов.
Рейгън и Горби, както генсекът стана популярен на Запад, се срещнаха четири пъти. Разтопиха ледовете между Изтока и Запада. Подписаха договор за ограничаване на ракетите със среден радиус на действие. На 12 юни 1987 Рейгън произнесе пред Бранденбургската врата знаменитите си думи:
"Генерален секретар Горбачов, ако се стремите към мир, ако се стремите към просперитет нза Съветския съюз и Източна Европа, ако се стремите към либерализация, елате при тази врата, господин Горбачов, отворете тази врата. Господин Горбачов, сринете тази стена!"
Съветниците са препоръчали на Рейгън при тази визита в Западен Берлин да избягва силните думи, за да не навреди на затоплянето с Москва. Но президентът не е могъл да се сдържи. Москва все повече свива знамената и Желязната завеса започна да се открехва. Две години по-късно призивът на Рейгън стана реалност.