
До осем часа най-късно мобилните оператори и интернет доставчиците ще трябва да предоставят на МВР данните на свои клиенти, които са заподозрени, че са замесени в сериозни престъпления. Това предвижда новият Закон за електронните съобщения. Повече по темата от Асен Иванов и оператора Бисер Босилин.
Според МВР промените ще доведат до по-ефективна работа по разследванията още в първите минути след извършването на престъплението. Полицаите разказаха, че сега чакат по 45 дни, за да получат нужната им информация от мобилните оператори. Сега базата данни на операторите и интернет доставчиците ще бъде свързана със службата «Оперативни технически операции» на МВР. Всяко искане за разпечатки ще бъде одобрявано от съдия.
Ще бъде разширен и кръгът престъпления, за които службите ще искат данни. В тях вече ще влизат приготовлението и заканата за убийство, престъпленията към етническата или расовата принадлежност, престъпления против изповеданията, бягство на затворници, склоняване към проституция, разпространяване на порнографски материали.
"Поставени сме в ситуация, в която не можем да бъдем достатъчно ефективни, но разбираме колко е важно да има гаранции, че няма да има злоупотреба с лични данни. Ние искаме да запазим режима съдия", каза вътрешният министър Цветан Цветанов.
За Александър Кашъмов от програма "Достъп до информацията" исканията за достъп до данни трябва задължително да бъдат мотивирани, а съдийският контрол да не остане фиктивен.
"Така, както е записан, той прилича повече на театър, а не на съдебен контрол. Той може да се промени с добавянето на малко, но не се ли направи тази промяна целият добър замисъл ще отиде се превърне в лоша реалност", заяви Александър Кашъмов.
"Целият фокус е в правоохранителната система - дали няма да злоупотреби и дали трябва да му се даде този достъп, и дали трябва да му се даде от оператора. Трябва да ви кажа, че в нас може да възникне съмнение, че всъщност вие, които разполагате с тези данни, за всеки един от нас, които ползваме тези услуги, възникват някакви хипотези, нали", отбеляза министър Цветанов.
От МВР искат достъп до данни и в случаи, когато няма престъпление.
"Затрупани от лавина - за какво престъпление става дума. За никакво. Защо да нямаме право да искаме данни, за да спасим човешки живот", допълни Веселин Вучков.
От МВР чакат забележки по промените и ще направят поне още едно обсъждане преди да ги пратят в Министерския съвет.