
В една от класните стаи в столичното 73-то училище чиновете са заменени с маси, на които са поставени малки настолни компютри. Те заменят тетрадките и учебниците. Дъската пък прилича на огромен телевизионен екран - математически фигури се движат, вижда се и в реално време какво се случва в различните части на света. Оборудването на стаята струва 100 хиляди долара, спечелени от международен конкурс. Сред създателите на проекта е Светослав Захариев, ученик в 11 клас.
"В случая виждаме една пространствена фигура, една призма. Учителят покрай нея може да си прави записки и всичко това след това се трансформира в уърдовски формат", обясни Светослав.
Така обясненията и записките на учителя се пазят в електронен формат и могат да се четат от вкъщи, ако ученикът е болен. Преподавателката по руски език Елена Богданова твърди, че новият модел на обучение ще е полезен и в нейните часове. Дори с учениците й имат амбицията сами да създадат електронен учебник.
"Това, което ни липсва в часовете, тази нагледност - тя тук ще присъства , освен това имаме възможност за непосредствен контакт с всяко едно дете - обучението да бъде индивидуализирано", каза Богданова.
До няколко седмици преподавателите ще бъдат обучени, как да работят с техниката, обеща директорът на училището.
"Това което беше досега и е в момента, учителят стои на дъската, предава урок и после изпитва ученика - да го няма вече в българското образование. И се чувстваме по някакъв начин пионери", каза Стела Запрянова, директор на 73 СОУ.