
България отбелязва днес Деня на народните будители.
Пред паметника на Светите братя Кирил и Методий при Народната библиотека в София бяха положени венци и цветя. На тържеството присъстваха вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, министърът на физическото възпитание и спорта Свилен Нейков, изпълняващият длъжността кмет на София Минко Герджиков.
След като положиха цветя на паметника, официалните гости се включиха в празника на отворените врати на Народната библиотека.
В словото си Цветан Цветанов заяви, че, за съжаление, сега не можем да се похвалим с политици от ранга на тези, чието дело почитаме днес. България се нуждае от подобни хора, посочи той.
По думите на Сергей Игнатов - изпълняващ длъжността министър на образованието, младежта и науката, в бюджета за 2010 г. образованието е вече абсолютно финансово подкрепено и обезпечено. Това важи за всички сфери на образованието, допълни той. Не се е случвало досега образователното министерство да има бюджет, колкото двете силови министерства, посочи Игнатов.
Вицепрезидентът Ангел Марин присъства на традиционния ритуал за издигането на националното знаме пред парадния вход на президентската администрация.
Пред сградата на президентството се стоя и тържествена смяна на караула. Началото на този ритуал бе поставено преди четири години по инициатива на президента Георги Първанов по повод на Деня на народните будители. На ритуала присъстваха още министри, дипломати, военни.
И днес има будители, и днес имаме нужда от будители, но ако ние започнем сега да съставяме списък на сегашните български будители "представяте ли си какво ще настъпи в милата ни татковина?", каза Марин в отговор на въпрос кои са днешните будители на България.
Съмнявам, се че обективно и безпристрастно може да се направи такъв списък, за това по-добре да не се прави сега, а бъдещите поколения ще отсеят нещата. Ние обаче сме длъжни и трябва да подкрепяме всяка възрожденска и будителска проява, а такива има навсякъде около нас, допълни вицепрезидентът.
Под патронажа на Марин са и тържествата в Сливен, който тази година е домакин на националните чествания на Деня на народните будители. Празникът в града по традиция се отбелязва с панихида на гроба на Добри Чинтулов.
Граждани и обществени организации днес отдават почит пред паметта и делото на сливенските книжовници и просветители проф. Димитър Табаков, Илия Цеков, Мишо Тодоров, Илия Арнаудов, Иван Апостолов и други, носители на духовните ценности на нацията.
Акцент в празничните прояви е документалната изложба от фондовете на историческия музей в Сливен и читалищната библиотека "Зора", подредена в общинската зала "Май". Представителната извадка от фондовете на двата културни института включва старопечатни български издания, ръкописи, снимки, портрети, печати, свързани с личността на най-изявените сливенски възрожденци.
Областният управител на Видин Пламен Стефанов поздрави жителите на Видинска област за празника и по-специално - дейците на образованието, науката и културата.
"Денят на будителите не е само празник на духа - на неговата сила и извисяване. На този ден ние отбелязваме паметта на онези, които надмогнаха нихилизма, обезверяването, разочарованието и тегобите. Те погледнаха напред във времето с таланта си на пророци на българщината", се казва в поздравителния адрес от областния управител, който завършва с призив да помним делото на народните ни будители и да живеем, и да работим така, както те са ни виждали във въжделенията си за просветен и благоденстващ народ.
Община Видин отбелязва днес Деня на народните будителите с тържество пред барелефа на Софроний Врачански. Представители на общинската администрация, заедно с културни дейци и учители и ученици ще поднесат венци и цветя в знак на почит към просветителското дело, поставило основите на българското
самосъзнание и съхранение на традициите. Ученици от видинското ОУ "Иван Вазов" ще представят кратък рецитал за Деня на народните будителите.
Празникът е посветен на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния морал - Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги Стойков Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание.
За първи път Денят на народните будители се чества през 1909 г. в Пловдив. От 1 ноември 1923 г. с указ на цар Борис Трети е обявен за общонационален празник в памет на заслужилите българи. През 1945 г. е забранен.
Честването му се възстановява със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-ото Народно събрание на 28 октомври 1992 г., когато е обявен официално за Ден на народните будители и неприсъствен ден за всички учебни заведения в страната.