Хората в Разлог като че ли се интересуват повече от цената на земята, отколкото от сигнали за злоупотреби на местната администрация. Въпреки това се намират и гласове, които да се изправят срещу управлението на общината. Най-често използваната дума в тези случаи е думата "корупция". Разследване по темата направиха Иван Георгиев и Станислав Ангелов.  

Хората в Разлог познават Силвана Дилова като представител на Фондация "За подпомагане жертвите на престъпления и борба с корупцията". Тя твърди, че е "един от малкото смели жители на югозападния град".

"Ето тук се е намирал до преди 2004 година автополигона на Професионална гимназия по автотранспорт, град Разлог. Като идват 2005 година, констатират, че полигонът просто го няма", обяснява адвокатът Силвана Дилова.

Само до преди няколко години местността "Бетеловото" край Разлог е просто началото на един от най-красивите туристически маршрути в Пирин. Въпреки мащабното строителство през изминалите няколко години, днес местните наричат "Бетеловото" - "призрачния град". На фона на празните сгради и недовършените строежи обаче с оживлението си се отличава "Пирин голф холидейз клуб".

"Не случайно наблягам на датата – 31 юли 2004 година се взима решение за учредяване на съвместно дружество между община Разлог и небезизвестната фирма "Балканстрой" АД. На същото това заседание се взима решение да бъде абортиран собствен, на общината имот,  №1520 с площ 900 декара", обяснява Дилова.

Според нея в тези 900 декара попадат и 30 декара държавна земя - автополигона на местното училище.  

"Явно те са разполагали с някакви свръхестествени ясновидски способности и са предположили, че съдът ще им разреши възстановяването, че поземлената комисия ще им възстанови имота и те, видите ли, месец и половина по-рано, са взели решение да бъде апортиран този имот в съвместното дружество".

"Ами то не е имало полигон. То не е имало полигон. Независимо по документи какво се води. Действително там се обучаваха шофьори, но в момента в който община Разлог тръгва да реализира проекта за голф игрището, там вече нямаше нищо и ако трябва да се търси отговорност, тя трябва да е от ръководството на училището, за безстопанственост", смята депутатът и бивш кмет на Разлог Любен Татарски.

Адвокатът от Разлог показа пред екипа ни документи, според които през 2001 година тогавашният директор на училището поръчва оценка на имота. Цената на полигона тогава е 97 000 лева.  

"А точно три години по-късно, когато вече се оценява апортната вноска от трима лицензирани оценители, целият имот - 900 декара, част от която и е този, който струва 97 000 лева 2001 г. 2004 г.  всичко струва 93 000 . Тоест, с 4000 по-малко при площ 900 декара. А 30 декара струват 97 000  - някакви аномалии невероятни!".

Приблизително на това място до преди около четири години се е намирал учебния полигон на местното транспортно училище. Силвана Дилова разказва, че през 2004 година бившият вече кмет на Разлог Любен Татарски пише до министерство на образованието с молба, имотът да бъде отстъпен на общината.

И в крайна сметка тази кореспонденция завършва с писмо лично от тогавашния министър на образованието Игор Дамянов, който на 25 април 2005 година казва категорично "не дава своето съгласие" за прехвърляне на собствеността на държавния имот автополигон.

"Аз лично не си спомням първо, защото е твърде назад във времето, второ, защото пак ви казвам такъв полигон дефакто нямаше на мястото където е голф игрището", каза Любен Татарски.

"Куриозното е, че седем месеца след това, Любен Татарски внася предложение в общинския съвет, в което той твърди, че нуждата от собствен автополигон на това транспортно училище е отпаднала и предлага на общинския съвет да гласува решение, с което или да замени или най-вече безвъзмездно да придобие този държавен имот. Най-куриозното е, че в този момент вече, това е ноември месец 2005 година, автополигонът не съществува, оградата е изградена, и вътре започва строителство", обяснява юристът Силвана Дилова.

Според бившия кмет на града и настоящ депутат, Любен Татарски, Силвана Дилова е мотивирана от предстоящите избори:

"Първо защото нищо не се е случило и такова разпореждане с имот няма, второ в основата наистина стоят някакви лични отношения".

Бившият автополигон обаче не е единственият обект, който предизвиква напрежение в Разлог. Изграждането на нова спортна зала е поверено на смесено дружество отново с участието на "Балканстрой" и общината.

"Съотношението на капитала е едно към четири. Тоест, простичко казано - един дял за "Балканстрой", четири за общината. На което, по една проста сметка на ниво четвърти клас показва, че това прави 4 880 000 лева, близо 5 милиона лева".

Преди да бъде предложен за гласуване, проектът е подложен на обществено обсъждане.

"На това обществено обсъждане, заместник кмета на общината Иван Гюров, успява да внуши в свое изказване на всички присъстващи, че делът на общината - 80% е скромната сума не от 5, както преди сметнахме, а от 10 млн. лева. И които забележете, общината ги няма, а ще ги добие като някакъв вид кредит, най-вероятно, по-късно както се гласува, като имитиране на облигационен заем", смята Дилова.

"Това е като първоначално предвидена количествено стойностна сметка, но без да знаем окончателно колко точно ще струва. Ние когато говорим за обществено обсъждане, трябва да са ни ясни поне горе-долу параметрите на тази сграда. Не можем да обсъждаме, ние прави, спортна зала, когато ме питат: Колко струва? Аз да им кажа: Абе никаква представа си нямам! Нали поне ориентировъчно. На идеен проект я оцениха на 10 млн. лева", пояснява заместник кмет на Разлог Иван Гюров.
 
Дали са нарушени правилата, или двата случая са просто пример за предизборни боричкания, ще решат компетентните органи.

Гледайте и двете части от "На БарЕкадата" - на живо от площада в Разлог - част 1 и част 2.

 


Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето