500 лева глоба за личен лекар, който не си вдигне телефона на пациент. Тази и още солени глоби предвиждат промени в Закона за здравното осигуряване.
"Мисля, че това е една унищожаваща санкция за който и да било от моите колеги, включително и за мен",призна в студиото на предаването "Тази сутрин" д-р Любомир Киров. "От няколко години ние твърдим, че това 24-часово разположение е едно недоразумение. Дали сме предложения как да бъде решено, включително сме изпратили, миналата година октомври месец, писмо до парламентарната група по здравеопазване. Имаме споразумение с предишното министерство на здравеопазването тази година да се стартират няколко пилотни проекта, за да видим дали работят, как ще се финансират. 24-часовото разположение съществува и мисля, че една демонстративна наказателна мярка е по-скоро заобикаляне на проблема, отколкото търсена на решение, което да е удобно както за пациентите, така и за лекарите", каза още д-р Киров.
Какво мислят лекари и пациенти от София и страната за строгите мерки? Това провери наш екип.
Милена Дянкова е майка на две деца. Покрай грижата за тях често се среща със семейния си лекар. Казва, че е доволна от него и, че винаги се отзовава на обажданията й.
Според законопроект за изменение на Закона за здравното осигуряване, ако джипито на Милена не отговаряше на обажданията й, щеше да подлежи на глоба от 100 до 5000 лева.
"Трябва да има някакви санкции, но в крайна сметка те са също хора като нас, така че всичко трябва да е в рамките на нормалното", каза Милена Дянкова.
"Съгласна съм, защото по някой път ти се налага вкъщи да ти дойде лекар - през нощта, събота, неделя и като не си вдигне той телефона? Ако си далеч, примерно, както сме ние, ние в Суходол живеем, какво правим тогава", пита Анета Зикарова.
"Просто да ги накарат да си вършат работата, мисля, че не би трябвало да е някакъв проблем да ти обърнат внимание както трябва, няма да има такива опашки", смята Валентина Тонева.
"И не трябва така да се чака, какво е това чакане? Може ли един личен лекар по 1500 ли, колко са 2000, той как ще им обърне внимание?", прибавя Атанас Стоянов.
Отчетен, но не извършен профилактичен преглед може да струва на общопрактикуващия лекар от 3 и 15 000 лева. Между 100 и 5000 лева пък е глобата, ако джипито закъснее за работа.
"Тази сума е нереална и смятам, че с това се манипулира общественото мнение. Все пак става дума за човешки живот. Налагат се манипулации по домовете, преглед, чакаме Бърза помощ, а тя се бави. Това налага нашата намеса в дома и понякога трябва да реагираме на момента и малко повече време се налага да отделим на един пациент в дома. Мисля, че е нечовешко да се глобяват лекарите за такова закъснение на работното място", каза общопрактикуващият лекар в XX ДКЦ в столицата д-р Захаринова.
Лекарите се оплакват и от заложената в проектозакона глоба от 500 лева при недоволен от прегледа пациент:
"Това е много относително понятие недоволен, защото в кабинета влизат всякакви пациенти. Някои са недоволни от времетраенето на прегледа, други от начина, по който се води самия преглед", пояснява Захаринова.
Новината за предстоящите солени санкции, д-р Иванка Мирчева от селския здравен участък на село Книжовник, разбира при поредния преглед на пациент. Тя е личен лекар на хората от пет села в района. За лекарят на село работно време няма, макар санкция за закъснение да е предвидена.
"При положение че 24 часа си на разположение, че може да си вдигнат три пъти през денонощието, в извънработно време, когато си на разположение, съвсем нормално е сутрин също да имаш повиквания. Аз имам повиквания преди да дойда в амбулаторията. Казват ми - когато тръгваш през службата мини през нас. Когато си отиваш - пак мини през нас. Кой ще ми държи сметка - дали съм закъсняла или дали съм си отишла по-рано", казва Мирчева.
Тя признава че от девет години не е почивала нито ден, защото никой не иска да я замести. През селския здравен участък минават хиляди пациенти и все пак в края на месеца на лекарката и остават не повече от 500 лева. Пациентите са доволни, а тя е богата духовно.
Въпреки признанието на хората от село, д-р Мирчева пак може да бъде глобена, ако закъснее за работа или не чуе телефона си. Такива санкции, според дългогодишния медик, ще откажат много нейни колеги:
"Ще стане така, че ще ни накарат да си напуснем работата. Ние без това седим, защото си обичаме работата. Иначе отдавна, по-добре да съм един продавач, или нещо друго - поне да знам, че осем часа като си свърша работата, ще се прибера в къщи".
Все пак за общопрактикуващите лекари остава успокоението, че тези мерки все още не са приети.
Целия разговор чуйте в прикачения файл.