
Миниатюрните частици от изгорелите газове, които са вредни за човешкото здраве, се залепват за листата на дърветата и създават слаб магнетизъм.
По листата полепват много повече замърсители край натоварените пътища. Затова те могат да бъдат използвани за лесно и евтино следене на нивото на вредните частици.
Полепването на фините прахови частици по листата на дърветата в индустриалните зони е открито от европейски учени. Те установиха по тях метални замърсители, като железен окис от изгорелите газове от дизеловите двигатели. Частиците оставят магнитна следа по листата, макар и самите листа да не се превръщат в магнити.
Американските геофизици от университета на Западен Вашингтон в Белингам се заеха да проверят дали и в техния район има такова намагнетизиране и дали има разлика между листата на дърветата по натоварените градски улици и в по-спокойните провинциални градчета.
Оказа се, че листата на дърветата от улица, по която се движи автобус, са до осем пъти по-намагнетизирани от листата по близки до тях тихи улици. Те са и от четири до 10 пъти по-намагнетизирани от листата в селски райони.
Контролирането на фините прахови частици във въздуха е важно, защото те са опасни за човешкото здраве. Те се образуват от изгарянето на изкопаеми горива. Колкото по-фини са, толкова по-дълбоко проникват в белите дробове и могат да доведат до дихателни проблеми и сърдечни заболявания.