Още от днес ще започнат процесуално-следствените действия по изнесения доклад от ДАНС. Това заяви по телефона в студиото на "Тази сутрин" градският прокурор на София Николай Кокинов. Той потвърди, че вече се е запознал с документа и уточни: "на прима виста изглеждаше напълно автентичен, поради което и образувахме досъдебно производство".
На въпрос дали на разпит ще бъде привикан бившият премиер Сергей Станишев Кокинов отговори така: "Дълг и отговорност на всеки български гражданин е да бъде разпитван като свидетел и в това няма нищо срамно, нищо страшно".
Целият разговор:
Н. Бареков: Г-н прокурор, при вас ли стигна проверката на изчезналия доклад, който се появи мистериозно в Министерски съвет онзи ден?
Н. Кокинов: В петък главният прокурор ми го прати, така че имах възможност да се запозная с въпросния доклад. На прима виста изглеждаше напълно автентичен, поради което и образувахме досъдебно производство, засега срещу неизвестен извършител, за престъпление по чл. 357 от Наказателния кодекс, а именно издаване на класифицирана информация. Възложили сме разследването на Национална следствена служба и някои оперативни мероприятия на Държавната агенция за национална сигурност. Така че, това е историята на въпросния доклад засега.
Н. Бареков: Кога предстоят първите разпити и къде ще се съсредоточите като работа, защото тук днес се появи една версия, че Станишев ще бъде викан чак накрая, той принципно има имунитет, това е малко по-сложно с него. Първо ще проверявате чиновниците в Министерски съвет.
Н. Кокинов: Вижте, още от днес ще започнат процесуално-следствените действия. На първо време трябва да се установи безспорно как този документ е излязъл, по надлежния ред ли е излязъл от ДАНС, влязъл ли е по надлежния ред в секретното деловодство на Министерския съвет и ако е влязъл, какво дири този екземпляр в публичното пространство, образно казано.
Н. Бареков: Кога ще дойде редът на Сергей Станишев?
Н. Кокинов: Ами, както се казва - когато му дойде времето.
Н. Бареков: Ама, неизбежно ли е това идване на времето при него?
Н. Кокинов: Ами, ще преценим съобразно събраните доказателства.
Н. Бареков: Все пак той ще бъде ли повикан на разпит? Как е по закон, той може ли да бъде разпитван докато има имунитет на народен представител в парламента?
Н. Кокинов: Дълг и отговорност на всеки български гражданин е да бъде разпитван като свидетел и в това няма нищо срамно, нищо страшно. Така че, в този смисъл всички, които имат отношение към случая, е нормално да бъдат привикани и разпитани от наблюдаващия прокурор, респективно водещият разследването.
Н. Бареков: По закон какво е най-мащабното наказание, което може да се случи при доказване на виновност относно изчезването на доклада?
Н. Кокинов: Ами, доколкото си спомням, до пет години, ако не ме лъже паметта, е лишаване от свобода. Но Наказателният кодекс не е пред мен в момента.
Н. Бареков: Ясно. Добре, а стана ясно, че този доклад е бил разпратен в пет екземпляра преди една година. Един от тях...
Н. Кокинов: Точно така.
Н. Бареков: ...е стигнал и до главния прокурор.
Н. Кокинов: Точно така.
Н. Бареков: Работено ли е тогава по този сигнал?
Н. Кокинов: Да, тогава главният прокурор го е изпратил отново на Градска прокуратура за проверка вече на материята, съдържаща се в доклада. И ние сме приключили тази проверка със съответния процесуален акт.
Н. Бареков: Какъв е той?
Н. Кокинов: Постановление за отказ.
Н. Бареков: Постановление за отказ от повдигане на обвинение.
Н. Кокинов: Да, да.
Н. Бареков: Тоест, в този доклад според прокуратурата няма нищо интересно.
Н. Кокинов: Проверявали сме го, към онзи момент е съдържал интересни неща и ние сме били длъжни да ги проверим, но в крайна сметка усилията ни са се, така, увенчали с неуспех и сме отказали да образуваме досъдебно производство.
Н. Бареков: Възможно ли е да е изтекла информация към лицата, описани в този доклад, и затова вие, прокурорите, да не сте могли да достигнете до някакви сериозни доказателства?
Н. Кокинов: Ами, как да ви кажа, всичко е възможно. С оглед на факта, че този екземпляр, който видях преди една година, днес се разхожда, така, необезпокоявано из софийските улици, това буди недоумение. Това е секретен документ.
Н. Бареков: Много интересно, много интересно става около този доклад. Днес някои вестници описват, че става въпрос за схеми, в които са замесени министри и олигарси. И тези схеми всъщност целят източване на държавата и подкопаването на нейните устои. Това всъщност ли беше темата на доклада, който вие видяхте преди една година, и този, който видяхте в петък?
Н. Кокинов: Докладите са идентични като съдържание. Аз лично си го спомням преди една година и в петък прочетох отново документа. Но нямам право да оповестявам какво съдържа, тъй като съдържа класифицирана информация.
Н. Бареков: Но има конкретни имена вътре, описани са, не е нещо, което да е така просто?
Н. Кокинов: Ами, има различни имена на различни хора, да.
Н. Бареков: Гамизов твърди, че бил герой с една трета от този доклад. Вярно ли е това?
Н. Кокинов: Не мога нито да отрека, нито да потвърдя, тъй като това значи, че ще издам класифицирана информация.
Н. Бареков: Ясно. А по този, другия доклад, за който вестник "Галерия" писа и за който, като че ли Алексей Петров говореше преди около месец и половина, при него работи ли се, стигна ли до прокуратурата? Там се твърди, че има много разработки за министри с различни имена, че над десет са корумпираните министри и т.н.
Н. Кокинов: Май станаха много докладите. И по другия доклад сме образували по същата методика отново досъдебно производство по чл. 357 от Наказателния кодекс. Но това беше преди около седмица. Така че не са се случили някакви чудеса по отношение на разследването, което е с двумесечен срок.