
Заводът "Захарна фабрика", който е паметник на културата от национално значение, е пред срутване, според главния архитект на район "Илинден".
Свикнали сме да приемаме завод "Захарна фабрика" като част от декора на мрачен краен квартал. Много хора, вероятно, биха се изненадали, че сградата, която се руши е паметник на културата, при това от национално значение. Заводът е строен преди повече от 100 години от белгийски индустриалци от групата "Солвей" и е една от малкото подобни сгради на целия Балкански полуостров.
Според архитект Ваня Зегова, виновник за плачевното състояние на завода е фирмата "София мел", която е била собственик на завода през последните години.
"Сградата въобще не се поддържа, не се охранява, не се полагат минимални усилия за запазването й като сграда. Дори не като паметник на културата, като сграда. Състоянието й е пред разпадане.
Знаете, по принцип, че в много случаи, не само в София, по морето вече е факт, в Несебър в Созопол, как се помагаше на паметници на културата да се саморазрушат, за да се направят нови обекти на тяхно място", каза Зегова.
След като собственикът многократно отказва да започне укрепване на сградата, дирекция "Контрол по строителството" издава заповед за започване не незабавна възстановителна дейност. Оказва се обаче, че междувременно сградата е препродадена на друга фирма.
Валентина Върбанова е човекът, който е изготвил предложението за обявяване на "Захарна фабрика" за паметник на културата.
"Аз съм сигурна, че ако такъв комплекс се намираше на територията на друга държава, той щеше да бъде в съвсем различно състояние и щеше да се използва. Новите собственици, явно те не могат да не знаят, че са купили сграда паметник и аз не мога да не допусна, че са неясно, че са в нарушение", каза Върбанова.
В цяла Европа подобни заводи се възстановяват и използват като галерии, музеи, концертни зали и търговски центрове. В Атина, например, старата газова фабрика е превърната в културен център. България обаче, засега, видимо е далеч от тези световни тенденции.
bTV се свърза с новия собственик на "Захарна фабрика" - гръцката фирма "Ти Ей Би Риъл Естейт". От фирмата поискаха въпросите ни в писмен вид. Очаквайте техния отговор в някоя от следващите ни емисии.