След репортаж на bTV за усилията на директора на училището в плевенското село Вълчитрън да запази учебното заведение, предишният министър на образованието Даниел Вълчев взе решение за даряване на училищен автобус. Няколко месеца по-късно дарението все още не е стигнало до получателя си, защото кметът на местната община отказва да даде придружително писмо. Местните хора подозират конфликт на интереси. Генка Шикерова провери случая. .

Всяка делнична сутрин в 6:30 директорът на училището във Вълчитрън, Детелин Лунгулов, се превръща в шофьор. Автобусът е купен с помощта на училищното настоятелство преди години. За да събере и закара учениците си, директорът шофьор обикаля пет села, две от които дори са в друга област. Така от 130 ученици във Вълчитрън, 80 са от други селища.

Директорът не взима допълнителна заплата за шофьор, а усилията имат една цел - да не опустее селското училище. Ентусиазмът на преподавателите да се борят за оцеляване прави впечатление на тогавашния министър на образованието Даниел Вълчев и той иска да дари нов автобус за децата. За да се случи това е необходимо само кметът на община Пордим да задейства формалната процедура и да напише писмо.

- Това е несериозно.
- Кое е несериозно? 
- Това е несериозно. 
- Ама те искат да му дадат рейс.
- Несериозно е. Той няма право на такъв автобус. 
- А вие защо не дадохте писмото? 
- Ама това не е средищно училище.
- След като министърът решава, вие защо не давате писмото?
- Има ли конфликт на интереси между вас и вашата съпруга, която е директор на училище?
- Не. Няма как да има – заяви кметът на община Пордим. 

Съпругата на кмета на Пордим е директор на училище. Според преподавателите във Вълчитрън, ако тяхното учебно заведение бъде закрито, учениците трябва да се запишат в конкурентното, а по закон парите на учебните заведения се отпускат на база броя на децата. От Министерството на образованието обясниха, че всяко училище може да стане средищно по решение на съответния общински съвет. Това може да стане и по предложение на кмета.

- Това, което прави той не е образованието в България.
- Има инспекторат, който да го прецени това нещо. 
- Не е образованието в България.
- Вие го казвате като какъв?
- Аз го казвам като човек, който в продължение на десет години, с всички сили, се опитвам да запазя това училище.

По думите на директора на училището, през 2007 г. общината е отпуснала 500 лева за ремонти, през 2008 - 1000 лева, а тази година - нищо. В момента от училището във Вълчитрън са заделили пари от собствения си бюджет за ремонт и, за да пестят пари, работят преподавателите.

- Това е физкултурникът г-н Лазаров, математикът Милев, а вътре има една начална г-жа Галя Николова и всичко това го правим сами – казва директорът на училището. 

От Министерството на образованието съобщиха, че автобусът, предвиден за училището във Вълчитрън все още е наличен, но общината трябва да задвижи процедурата, за да го получи. bTV ще продължи да следи случая.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето