
Как живеят хората у нас? Оказва се, че около 1/3 от българите нямат в дома си баня и тоалетна. Това сочи изследване на Института за социална политика към КНСБ.
В най-тежко положение са възрастните хора и социално слабите, за които мизерните хигиенни условия на живот са ежедневие - и то в 21 век. Репортаж от Враца.
Според изследването вътрешните тоалетни с течаща вода са мечта за над 30 на сто от домакинствата у нас. Все още на село къща с баня е рядка комбинация.
"На мене банята ми излезе на повече от 500 лева. Еми, само бойлерът е двеста и няколко, септичната яма сам съм си я копал. Ам,и има хора, които не може да копат, нямат пари", каза Иван Йоцов, с. Руска бяла.
Бедността е основният аргумент и на обитателите на улица "Доспат" във Враца, когато ги питаме за санитарните възли в дворовете. Там тоалетните, където ги има, се използват едновременно и за бани. Като не само ваната, тук дори душът е мечта.
"Еми, какво правим, греем вода в кофите, влизаме вътре и се къпем", казват хората.
Повечето от хората тук са безработни, живеят под наем в полусрутени общински бараки с изтекъл срок на годност.
"Зимно време по стаите, където спим, там се храним, там се къпем, всичко там", споделя Асен Богданов.
"За какво ми е тая баня, като то вътре вали и аз се къпя, то си ми е мокро. Сутринта само станеш и се изтриеш и си готов", заяви пък Коста Янков.
Масово дрехите в квартала се перат на ръка, със студена вода. Според изследването без автоматична пералня е всяко шесто домакинство у нас.
Доскоро ромите компенсирали липсата на лична хигиена у дома с обществената къпалня, но се простили и с тази екстра.
"Значи, имаше една баня тук при спортното училище, основно за социално слаби, но тя от една година вече не работи и няма къде да се ходи", каза Димитър Димитров.
Въпреки тоталната мизерия хората от улица "Доспат" не се отказват от цветния телевизор и сателитната чиния. Защото са единствената им връзка със света, към който и страната ни се стреми, но все не успява да стигне.