
В протичащия скандал с кадруване под външна намеса в съдебната система моето име и съдебна чест бяха подложени на абсурдна и неоснователна дискредитация. Направени бяха пред обществото внушения, че проведените няколко разговора с обикновен български гражданин, към който в момента на тези разговори не е имало съмнения за репутацията, са грубо нарушение на морално-етичните норми на поведение. Това каза Димов пред членовете на съвета, това е и написал в отворено писмо до колегите си.
Разговорите с обикновени граждани се интерпретират като неморални, а воденето на разговори с министри и депутати по конкретни съдебни дела, изразяващи се в ходатайства за тяхното решаване по определен начин, се приемат за нещо нормално, явно и морално, каза още Иван Димов. Според него е станало обичайна практика да се говори за връзки на значимите фигури в обществото ни с представители на подземния свят като нещо нормално.
Винаги съм се водил от три принципа - закон, морал и справедливост, каза Иван Димов. Той не приема по категоричен начин отправените съмнения за участие в дейност, свързана с кадруване по нерегламентиран начин.
Димов е недоволен от това, че създадената специална комисия за изясняване на случая не се е обърнала към него за съдействие и допълнителни разяснения, каквито бил в състояние да направи. Затова и оставката, която според него е личен акт, ще подаде тогава, когато получи отговор на поставените въпроси.
Името на Иван Димов бе сред оповестените от главния прокурор Борис Велчев членове на ВСС, коиито бяха засечени че са разговаряли с бизнесмена Красимир Георгиев, за когото друг член на ВСС - Иван Колев, заяви, че кадрува в съвета срещу определени суми. Оставка заради случая засега е подал само членът на ВСС Стойко Стоев.
Третият член на съвета, чието име също е засечено в разговори с бизнесмена Красимир Георгиев - Пламен Стоилов, заяви, че две седмици той и семейството му са били подложени на всякакъв тормоз. Нямам нищо общо с Красимир Георгиев и усещам натиск да направя признания за нерегламентирания си контакт с него, както и натиск да подам оставка. Няма да призная, че съм имал нерегламентиран контакт с Красимир Георгиев, а оставка ще подам тогава, когато ВСС прецени, че съм уронил престижа на съдебната
власт, каза Пламен Стоилов.
Главният прокурор Борис Велчев предлага Висшият съдебен съвет да спре кадровите си решения, докато не бъде възстановено доверието в него. По думите му, доверието в съвета ще бъде възстановено тогава, когато се стигне до край.
Изборът на магистрати трябва да бъде лишен от всякакво съмнение, коментира Велчев. Той изрази готовност да представи информация, събрана до момента, по досъдебните производства срещу Красимир Георгиев, за когото се твърди, че кадрува във ВСС срещу конкретни суми.
По думите на Велчев, в разпечатките на телефоните разговори на Красимир Георгиев се установяват три групи магистрати - избрани, неизбрани от ВСС и други.
Докато не приключи скандалът, всичко останало ще изглежда съмнително. Информацията дотук е смущаваща по отношение на бройката на контактувалите с Красимир Георгиев, посочи Велчев.
Божидар Сукнаров, председател на специалната комисия, заела се да изяснява случая с Георгиев, заяви, че от данните до момента е установено, че бившият член на ВСС Стойко Стоев е разговарял 212 пъти с Георгиев, а другият член на ВСС - Иван Димов - 33 пъти. Затова и комисията, ръководена от Сукнаров, предлага да бъде прието решение, в което да бъде записано, че
Стойко Стоев и Иван Димов са накърнили престижа на съдебната власт и са нарушили етичното поведение.
Разговорите на Стойко Стоев са били основно около избора на кандидати в периода 18 март - 30 юни, заяви Божидар Сукнаров. Неприемливо е да се говори за общи бизнес интереси и проекти между Стойко Стоев и Красимир Георгиев, коментира той.
Според председателя на Върховния административен съд Константин Пенчев, случващото се е морален казус. Това решение, което ще вземем, ще бъде прецедент и то ще остане в аналите, каза Пенчев. Подкрепям декларацията на Съюза на съдиите в България и Асоциацията на прокурорите, които излязоха с
предложения да бъдат освободени членове на ВСС, добави Константин Пенчев. Според него всички, които са имали контакти с Красимир Георгиев, трябва да подадат незабавно оставки.
Председателят на Върховния касационен съд Лазар Груев заяви, че колкото и да е тежко на съдебната система и ВСС, процесът показва, че в последните години в съдебната власт съществува механизъм за самоочистване.