И в Стара Загора, Хасково, и в Пловдив започва постепенен спад в заболяемостта от хепатит, както и ние очаквахме. Болните, които са приети в последните два-три дена бележат непрекъснато намаляване, съобщи за предаването "Тази сутрин" д-р Ангел Кунчев - началник на отдел “Противоепидемичен” в Министерството на здравеопазването.
Към момента болните в Стара Загора са 300, малко над 130 в Хасково и около 50 в Пловдив. Случаите не са малко, но зависи с какво сравняваме. Имали сме години с над 5 000 епидемични случая в страната, но специално в Стара Загора броят на случаите е епидемичен, коментира Кунчев.
Във всички случаи трябва да вземем мерките, които се полагат при подобна ситуация. Никога по отношение на хепатит не сме обявявали епидемия, още повече, когато проблемът не е национален, а касае две или три области. Няма никаква разлика нито в нашите действия, нито в начина на заплащане. За хепатит А има клинична пътека, която, мога да твърдя, е една добре платена пътека – 867 лева, които вече са индексирани на близо 1 000, така че не би следвало да има проблем, каза още той.
Ние не изкривяваме реалната картина, а даваме данните на заболелите ден по ден. Проблемите на болницата в Хасково по никакъв начин не са свързани с хепатита. Тя е в доста сериозно икономическо положение в последните една-две години новият екип наследи доста тежки проблеми и като неразплатени разходи, и като забавени ремонти, смята Кунчев.
Нито питейната вода, нито хлябът, нито бирата, а още по-малко проститутки имат отношение към заболеваемостта, тъй като начинът на предаване е съвсем друг, говорим за хепатит А, не за Б или С, който се предава по полов път. Тъй като е малко по-специфична групата на засегнатите – над 75% от тях са мъже, търсихме някакъв обща фактор, обясни още той.
Никой не може да твърди кога точно ще се достигнат епидемични стойности на грипа. Вярно, факт е, че в Западна Европа, особено в Англия, Белгия, Франция почти са на прага на епидемия, но обикновено са необходими три до четири седмици, за да достигне вълната и до източните райони на континента.
Както всяка година, вероятно, краят на януари, началото на февруари ще се сблъскаме с една нормална, сезонна, грипна епидемия, но в това няма нищо неочаквано. Това не е грип, а т. нар. остри респираторни заболявания, обясни д-р Ангел Кунчев. В момента хората, които вирусите повалят, се оплакват от силна отпадналост, висока температури (при някои тя продължава по 3-4 дни), дълбока кашлица и болки в гърлото.