Как съжителстват собственици на апартаменти и наематели на общински жилища в един и същи вход? В блок 27 столичния квартал „Ботунец” за пореден път е открадната входната врата. Това отключва стари проблеми – в подобен вход никой не носи отговорност,  трудно събират пари дори за почистване.  Всъщност и наематели, и собственици не се стараят да поддържат общите части  и квартала, в който в крайна сметка живеят всички. И никой от входа не иска да даде по 10 лева за нова входна врата. След поредната й кражба.

„Кражбата на метални врати е стандартна ситуация, не само за квартал „Ботунец”, а за всички квартали  на София. .. Не искам да влизаме в тази плоскост, че само наемателите не поддържат, има и коректни наематели. Има и наематели, които не поддържат жилищата и след това ги изоставят в още по-ужасно състояние и ние не можем да наваксаме с ремонтите за следващите хора, които настаняваме”, коментира за „Тази сутрин” Ивайло Пенев, кмет на район Кремиковци.

Той обясни, че наредбата на Столична община от 2005 година лимитира горния праг на доходите на наемателите, разчитайки, че може да се справят сами и да не стигат до помощта на общината.

"За съжаление не е лимитиран долният праг и има наематели,з а които в самото начало, още при картотекирането им, се знае, че няма да плащат наем, че няма да плащат консумативи.  Това не се отнася разбира се за всички наематели", уточни Пенев.  Голяма част поддържат в много добро ниво жилищата си.

Има десетки жилища, в които нищо не оставят освен гол панел

след себе си –врати, прозорци, тоалетни чинии, мивки, казанчета - всичко се изнася. И това след като сме направили поне 2 години компромис за неплатени наеми, въпреки наредбата, която определя срок от 6 месеца.

Много лесно е да се каже, че всички трябва да бъдат извадени, но когато дойде зимата и има реална опасност семейство с пет деца да остане да спи под мостовете, не е лесно да ги извадиш, каза Пенев.

За "Ботунец" пише, че е един от най-новите квартали на София

Застроен е през 1980-те години с цел да задоволи жилищните нужди на работниците от металургичния комбинат. Най-вероятно поредната открадната метална входна врата е заминала също за комбината - под формата на скрап.

Днес жилищата задоволят преди всичко нуждите на крайно нуждаещи се - които често нямат пари да си платят наема. А отговорността за поддръжката на блоковете, в които има и частни, и общински апартаменти, се е превърнала в горещ картоф, който пари ръцете и бюджета на общината и данъкоплатеца.

Когато над вход „В" вали, вали поне до 5-я етаж

Колкото и бедно да живеят хората, които са под наем - от разходката из жилищата им не видяхме фрапиращи случаи на безстопанственост. Христо обаче ни води към седмия етаж - в апартамент на собственик. В който екипа заварва изпражнения, отпадъци и боклуци по пода.

А когато нередовни платци са принудени да напуснат след поне няколко компромисни изчаквания те решават да вземат всичко, дори когато вратите за заварени.

Може би трябва да се коригира Законът за етажната собственост

и да се даде възможност и на наемателите, при съгласие на всички във входа, да бъдат председатели на етажна собственост, смята кметът на района Ивайло Пенев. По думите му при регистрирана етажна собственост, собствениците могат да наемат фирма при проблем във входа и общината да възстановява нейната част от разходите.

Изходът – нетърпимост на всички нива

Гледките във виетнамските общежития са още по-страшни, там липсват стени, каза в студиото на bTV oбщинският съветник Вили Лилков. Близо до 27 блок имало блок със задължения за вода от 54 хиляди лева, и общината чисти като се напълнят с фекалии избите.  Лилков каза, че наченки на "гетовизация" има дори в хубавите квартали на София. Той прогнозира песимистичен сценарии по отношение на жилищния фонд въобще – все по-малко семейства могат да купуват, да наемат жилища, да санират сгради.