Онзи, който заема публична длъжност, трябва да може да се посвети изцяло на нея. И той трябва да може да го прави, без да се защитава в съдебната зала. Това заяви в специално интервю за рубриката "На БарЕкадата" премиерът не Италия Силвио Берлускони по повод на делата срещу него. Той е убеден, че едва след мандата му трябва да се търси отговорност от един лидер.

"Близостта на двете страни и моята любов към България ме води тук. Това мое посещение е продължение на направеното от мен като председател на Европейския съюз. Аз се интересувах от преговорите по присъединяването на България. Заедно със Симеон Сакскобургготски работих в тази насока и взех нещата присърце. Бих искал да припомня, че когато бях председател посетих Украйна.

Тогава, в Ялта имах възможност да видя документите, въз основа на които с една поправка, направена с писалка,  Сталин, възползвайки се от лошото разположение на американския президент, включва България и Румъния в териториите, определени за Съветския съюз. В онзи момент аз си помислих как подобна ситуация е в състояние да промени съдбата на цял един народ, който в продължение на много години е бил под съветско господство, вместо да бъде свободен и демократичен", отбеляза Берлускони.


Вие сте доайен на европейската десница, може би най-уважаваният европейски десен лидер. Каква е оценката на европейските партньори за първите дни от управлението на Бойко Борисов в България?


"Има едно чувство на очакване и на уважение. Изборната победа беше много убедителна. Последвалите социологически изследвания показаха увеличаване на доверието. Широкото модернизиране на страната, което правителството обяви, че започва, създаде положителни очаквания по отношение на вашия премиер, на правителството и на България. Аз имах възможност да говоря с мои колеги по време на общото събрание на Европейската народна партия, член на която е и партията на премиера. Той много често лично присъства и затова вече много хора го познават".

- Дайте един съвет на премиера Борисов – как да спечели той загубеното доверие на Европа?

"Като изпълни с решителност своята програма за реформи, като огласява нещата, които прави и като се среща лично с останалите ръководители".

За справяне с кризата, казва Борисов, няма готова рецепта. Никъде няма готова програма. Вие като премиер на Италия, като един от най-богатите хора в света и в Европа, как се справяте с кризата?

"Преди всичко смятам, че България е направила нещо много важно - задържа на 10% данък печалба и по този начин насърчава дейността на предприятията, ориентира ги към износа, привличайки тук нови капитали и нови предприемачи.

Що се отнася до онова, което сме направили в Италия – от една страна осигурихме социалния мир, като гарантирахме на всички безработни, че ще бъдат подпомогнати от държавата. От друга страна, помогнахме на предприятия от различни области и се постарахме да вдъхнем доверие и оптимизъм без които не може да се продължи напред. Защото голяма част от кризата, нейната дълбочина и размери, се дължат на психологическия фактор страх".

Предшественици на сегашния премиер са премиери, които познавате, поне единия от тях – Симеон Сакскобургготски, и другия – Сергей Станишев. Те имаха като че ли голям проблем в общуването с медиите. Отбягваха медиите и бяха изградили цяла стена между медиите и себе си. Обратния стил защитава новият премиер. Вие как общувате с медиите в Италия? Делите ли ги на лоши и на добри, на удобни и неудобни?

"Аз винаги търся медиите, когато имам какво да кажа, така че винаги се стремя да съобщавам конкретни действия и факти, които се отнасят до правителството. Обикновено се въздържам от участия в ток-шоу програми и участия в предавания с политическа насоченост.

Не ходя често в телевизията, но повтарям – ходя там всеки път, когато имам да кажа нещо положително и желая да го споделя с моите сънародници. Става дума за неща, които правителството прави или има намерение да направи в бъдеще".

Друг интересен въпрос е един дебат, който току що се проведе в Италия, той се води между другото паралелно и в България. Дебатът за амнистията, за имунитета на политиците. Тук българският народ е много сериозен противник на имунитета на политиците. Самият Бойко Борисов прави всичко възможно да отнеме амнистията на предишните управляващи. Как върви този дебат в Италия? Вие самият сте участник в него.

Трябва да се разграничават нещата. Аз считам, че имунитетът е необходим на депутатите. Всъщност, Европейският съюз дава пълен имунитет на европейските депутати в чужди държави, т.е. признава на европейските парламентаристи онези права, които имат в родните си страни.

Какво се случи в Италия – случи се нещо много просто. Имунитетът беше гарантиран от нашата конституция през 1948 година. През 1993 година парламентът реши да отмени този имунитет. В този момент властимащите в Италия станаха съдии, които решават кой трябва да бъде депутат и кой трябва да бъде губернатор. На практика, те използват правосъдието за политически цели. Това поставя страната и демокрацията в техни ръце. Към това се прибавя и фактът, че законите са оценявани от нашия конституционен съд, който вече е политически орган.

Затова ние сме замислили една голяма реформа в нашата конституция, която да върне суверинитета на управляващите".
 

Целия разговор чуйте в прикачения файл.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето