"Всяка една партия се създава да поведе група хора да участват във всяка една политическа битка, всички избори са вид представителство, а останалото е бягство", смята кандидатът за кмет на София, издигнат от Съюза на свободните демократи, Иван Антикаджиев.
"Нещо, което също ни кара да участваме, ако не друго, да дадем старт на прословутия обединителен процес на дясното пространство. Някои хора не искат да направят това нещо".
"ГЕРБ е една нова партия, възникнала като гражданско сдружение в един момент, когато бяха поприключили основни елементи на прехода, след приватизацията, след прословутите 800 дни. . . Да, ГЕРБ заявява, че е дясна партия. Тепърва има изпитания, за да се докаже, че е дясна партия", смята Антикаджиев.
На въпрос за оценката му за управлението на Бойко Борисов като кмет, той отговори:
"Когато получиш едно добро наследство, вследствие на десетгодишния мандат на г-н Софиянски, е лесно да продължиш по правилния път. За съжаление той участва в два избора, т.е. с непълен мандат. . . И естествено продължи нещата, които бяха започнати. Но съгласете се, че в момента в София се наблюдава, така, един застой. . . Оправят се улици, а не се оправят стратегически нещата, които имат по-далечна перспектива.
И всъщност освен сериозния обект, наречен метро, да има някакъв нов сериозен булевард направен? Може би се подготвят нещата. Може би са били подготвени, но де факто ги няма. Защо ги няма, противоречия ли е имал с правителството, с начина на финансиране, е отделен въпрос. Но факт е, че основни неща, които са замислени много отдавна, най-старият. . . по най-стария градоустройствен план на столицата пробивът на "Пенчо Славейков" и "Сливница" не е направен, а там терените бяха отчуждени даже преди 1989 г".
"Голяма част от хората, които аз съм взел в екипа си, останаха да работят, има и хора, които напуснаха, и се работи добре. Не мога да кажа, че не се работи. Това, което трябва и в национален мащаб, и на кметски мащаб е много по-агресивна политика, много по-агресивна икономическа политика, за това говоря, за икономика и за финансите. . . 97 година беше по-зле. Инфлацията, която остави Жан Виденов тогава, беше 243%", каза Стефан Софиянски.
"Трябва много по-агресивна, подчертавам, икономическа политика. Четири сфери трябва да бъдат изключително силно и активно финансирани на ръба на по-голям бюджетен дефицит, за да се компенсира този в момента икономически недостиг, който предизвиква кризата. А кризата е предизвикана в България, тук вече. . . казвал съм го и в парламента, казвам и сега, причините за кризата са далеч. . . коренът им е в лошото управление на предишния кабинет. . . не толкова, колкото от външни фактори.
Сега, затова на Борисов не му е лесно в момента, има едно доста тежко наследство. То трябва да бъде преодоляно с обратна политика, не със същата политика. Кое намирам за неправилно? Това, че всички министри излизат и казват аз съкратих еди-колко си разходи. Аз това, което искам като гражданин да чувам, е аз направих тези разходи, аз направих тези разходи.
Работи се на ръба на дефицита, дори с риска на критиката на някои от международните финансови институции, търси се външно финансиране ново, което да компенсира този дефицит в момента до влизането на фондовете. Защото фондовете ни чакат. Ние всъщност имаме гаранцията, ако работим добре, че тези пари ще влязат. Но докато влязат има процедури, има недоверие, натрупано към предишното правителство. Затова ти сега трябва през бюджета да финансираш, не да съкращаваш бюджета, ти трябва много активно да финансираш", заключи лидерът на Съюза на свободните демократи.