Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъжда промените в данъчните закони, увеличението на минималната заплата и параметрите на бюджета за 2012-та.

Очаква се поредно увеличение на минималната работна заплата с 20 лева от първи април и така тя да стане 290 лева.

Повече пари за образование, здравеопазване, култура, правосъдие и спорт и по-малко за силовите министерства, службите, ДАНС и за подслушване.

Това заложи кабинетът в проектобюджета за следващата година. Правителството предвижда догодина хазната да е на червено с не повече от милиард и сто милиона лева, но допуска поредно намаляване на фискалния резерв от 4 и половина на 3 милиарда лева.

След консултация синдикатите обявиха, че не приемат подготвения от правителството проект на бюджета и искат повишение на доходите, обезщетенията и пенсиите.

„Проектобюджетът няма да спомогне за излизане на икономиката от кризата и няма да способства за разкриване на нови работни места. Не виждаме никакви гаранции, че ще даде минимални поне ръстове на доходите от труд и обезщетения, с изключение на изявленията вчера и днес, които обаче не са отразени в бюджета”, допълни Пламен Димитров, лидер на КНСБ.

КНСБ и КТ "Подкрепа" искат заплатите в бюджетната сфера да бъдат увеличени с 10% от 1 януари 2012 г., както и от същата дата минималната заплата да стане 290 лева. Синдикатите предлагат още поне с 5% да бъдат вдигнати всички пенсии, както и максималният осигурителен доход да стане 2 700 лева.

По-рано премиерът Бойко Борисов обяви, че за пенсии в бюджета са отделени с 245 милиона лева повече пари.

От синдикатите репликираха, че тази сума ще е достатъчна само за изплащане на увеличените вече от правителството вдовишки пенсии и на новоотпуснатите пенсии.

Правителството категорично заяви, че няма да вдига ДДС и подоходния данък. С внимание обаче следим въпроса за акцизите. За сега е известно, че акциз върху природния газ за отопление ще има, но той ще е 10 стотинки на гигаджаул, което е на половина по-малко от заложеното в проекта на закона.