Между 30 и 50% е делът на контрабандните цигари у нас. Контрабандните цигари от своя страна се делят на истински и ментета.

След вдигането на акциза на цигарите, освен маркови цигари без акциз, пазарът у нас е залят и от цигари менте. Марки, които не съществуват, но претендират да са турски, американски или китайски. Струват 2,50 лв. за кутия, а цената пада до 2 лева парчето, ако купиш над стек. bTV показа как се търгуват цигарите без платен акциз на Женския пазар в София.

Събрахме цигарите, напазарувани от столичните пазари и ги дадохме на двама заклети пушачи, за да чуем тяхното мнение за качеството на тютюна.

Когато си купуваш цигари за 2,50 лева вместо за 5, рискуваш да попаднеш на изделие, което е абсолютно негодно за употреба. Въпреки рисковете всеки втори пушач у нас вече пуши цигари без бандерол. Коментарът на Емил Димитров-Ревизоро:


През 2001 г. Милен Велчев показа срещу Муравей Радев една кутия, тогава вървеше предизборната кампания, и каза: "Ето, виждате ли тази кутия – тя е контрабанда и ние ще се преборим с това". Виждате, че десет години по-късно този проблем съществува.

За никого не е трудно да тръгне по улиците и да види, че има контрабанден алкохол и цигари, но управляващите някакси загърбваха проблема. От онзи ден обаче и премиерът го взе на въоръжение, това показва, че и при тях е стигнал този случай.

Три са начините за борба с контрабандата на цигари –

лесният, трудният и умният начин. Лесният начин е това, което вече се прилага една година почти при управлението на ГЕРБ – нищо. 50% от цигарите са контрабанда, 23-24 млрд. къса годишно е потреблението, 10-12 млрд. до 14 млрд. ще бъдат обмитени, или 10 млрд. остават, които няма да бъдат обмитени, няма да бъдат взети от тях държавните налози и именно в тях се е взрял премиерът.

Трудният начин – това е, което премиерът онзи ден е заявил, че ще ангажира ДАНС, МВР и Митниците. Това е основна работа на Митниците, но те очевидно не се справиха. Премиерът каза, ако трябва ще сложим на всяка сергия полицай. Тръгваме от сергиите и магазините – и къде е проблемът - полицай на всеки магазин, 60 хил. души са полицаите в България. Издръжката им е 1 млрд. годишно, а ние ще вземем 500 млн. лв. като резултат от тяхното действие. Очевидно има несъответствие. Контрабандата е много гъвкава.

През 2001 г., когато Бойко Борисов беше главен секретар, имахме същия проблем и с турските стоки и с китайските стоки и най-вече с пилешките бутчета. Тоест нека се поучим от миналото.

Умният начин за справяне с контрабандата – събираш в пет зони обмитяването на цигари и никъде другаде не се обмитяват и търсиш вносителите. Да гоним дистрибуцията – ако хванем вносителите, няма нужда да се занимаваме с всичките лавки и магазини и т.н.

За "Краун ейджънтс"

През 2001 г. беше подписан договор между България и една фирма английски консултант – "Краун ейджънтс". Милен Велчев, тогава министър на финансите, подписва договор, секретен. Имаше надежда, че като дойдат англичаните няма да има контрабанда. Оказва се, че служители на частната британска компания получават достъп до информацията на Митниците. Шефът им е получавал около 24 хил. лири на година, за да си плаща месечния наем за мястото, където е обитавал. Получавал е по 750 лв. на ден, или 17 хил. лири месечно.

"Хората, които изнесоха този договор (за Краун ейджънтс – бел. ред.) тогава и го дадоха на медиите, към днешна дата са мъртви. Единият беше министър в тогавашното правителство, другият беше служител. Те бяха убедени, че защитават България.

НДСВ имаха две сделки – едната беше за външния дълг, за която се говори към днешна дата, че към 2 млрд. лв. ще са загубите. И още една – "Краун ейджънтс", една незаконна, скрита сделка, която струва 85 млн. Няма да има виновни", коментира Димитров.