Относно вярата в магии изследване на агенция Галъп доказва, че всеки втори вярва в паранормални явления и се страхува от уроки.
За да говори по тази тема, в студиото гост бе проф. Любомир Халачев, продуцент, режисьор и декан на факултет Екранни изкуства в НАТФИЗ.
Интереса си изобщо към свръхестественото, към трансцеденталното, той обяснява както с широкия си кръгозор на познания, така и с голямата популярност на врачки и магове сред обществото у нас.
"До голяма степен това, че ние живеем на границата между Изтока и Запада, предопределя една особена народопсихология, която е до голяма степен свързана с народопсихологията на народите от изтока, които са по-склонни от западните европейци да вярват в чудеса", обяснява той широко разпространената вяра у нас в екстрасенсите.
Макар и извън закона, все още много мними "лечители" се възползват от човешкото отчаяние, за да изкарат пари. Колко правилно е без необходимото образование да се поставят диагнози и да се предписва лечение?
Екип на bTV направи разследване за това как лекуват врачките. Сред обявите в интернет и във вестниците са и тези за феномени, както те се наричат, готови да помогнат за всеки проблем.
Изобилието на всякакъв род врачки и магове у нас Любомир Халачев коментира така: "Главният проблем е защо се появяват такива хора, наричащи себе си магове и то в такива огромни количества. Говори се за 200 – 300 хил. души, а това вече е стряскащо."
"Обещанията за бързо чудо е част от привлекателната сила на тези чудодейки", споделя още Халачев.
Мнения относно масово избуяващия брой врачки у нас може да видите тук.