Кметът на Пловдив Славчо Атанасов защити в ефира на bTV решението си да не допусне в общинската галерия на града творби на чешкия художник Давид Черни. Първият кмет, който успя да влезе в европейски културен скандал, пращайки полиция срещу чешкия модернист, гостува в "На БарЕкадата". Атанасов категорично заяви, че не може да приеме произведения на човека, представил в Брюксел България като турска тоалетна.
"Мисля, че няма скандал. Мисля, че като управленец и като човек, който представлява държавността на Пловдив точно по този начин трябваше да реагирам. Този художник унижи българската държава и засегна националното ни достойнство. Затова и чешкото правителство официално се извини на България", каза Атанасов. Според него и нашият кабинет е реагирал правилно с острия си протест.
"Ние сме държава с изключително ценна култура, със стойностни традиции и на никой не му е приятно държавата да бъде изобразявана като тоалетна. Един кмет не трябва да се съобразява само с общественото мнение", каза Атанасов по повод критиките, че кметът на културната столица на България е стигнал дотам, че да прати полиция срещу един художник.
"След като този художник се погаври с българската държавност, аз като представител на тази държавност следва да не го посрещам с хляб и сол, категоричен бе Атанасов. Той посочи, че е готов да прати екскурзовод на Черни, който да го разведе из пловдивските старини, за да види нашите традиции и култура, и че това което е направил е "гавра с нас".
Кураторът на изложбата Емил Миразчиев коментира в ефира на bTV, че представянето на творба на Черни у нас е бил политически тест. Това е моето решение – да покажа черния плат, с който беше погребана България. Културният сектор у нас бил против покриването на картата на страната, независимо как е изобразена, каза Миразчиев. По думите му художникът недоумявал как може да не бъде допуснат в обществено пространство. Миразчиев очаква официално писмо от Черни да това дали ще пристигне у нас.
***
Пловдив в момента в по-чист град от София
Атанасов изтъкна откриването на първия завод за рециклиране на отпадъци в Шишманци. Проблемът с боклука е сериозен - 76 сметища се затварят, и това го превръща в ключов за нашата страна, каза още кметът на Пловдив.
Ще има място за софийските бали на сметището в Цалапица. Технологията не позволява обработването на балирания боклук. Затова пък при обработката от пловдивският завод излиза полезно вещество, което ще бъде използване за рекултивация на сметищата, което е изключително модерна технология, посочи Атанасов. Той определи решението на Пловдивския общински съвет да приеме 100 хиляди тона софийски боклук, като помощ към държавата.