През 2002 г. на два пъти, през март и септември, правителството реши да направи сделка с външния дълг на страната, като замени сериозна част от едни инструменти по дълга с други. Този ход е донесъл на страната ни загуба от близо 2.2 млрд. долара, заяви в студиото на "Тази сутрин" Муравей Радев, министър на финансите в кабинета "Костов", който беше гост в рубриката "На БарЕкадата".
Милиарди долари ще бъдат загубени от България по отношение на целия период на продължителността на тези сделки – новите еврооблигации. Старите бяха брейди, новите са евро и приключват през 2015 г.
Още при сключването на сделката е имало еднократни загуби за България, подчерта той. Те се равняват на около 340 млн. долара. Никъде по света не се прави това – да се изкупят и заменят старите инструменти, коментира още Радев.
Печалбата е отишла при тези, които са притежавали старите инструменти – големите инвестиционни банки, международни банки, които се занимават с такива сделки и операции и притежават голяма част от нашия външен дълг. Къде работиха "царските" икономисти преди да дойдат в България – на този въпрос друг да отговори, заяви Радев.
Според мен става въпрос за обслужване на външни, а не на български интереси, коментира още бившия финансов министър. Не говоря за престъпление, а за ощетяване на българския данъкоплатец.
Никъде по света няма финансов министър, който да замени един външен дълг, подходящо разсрочен, с ниска лихва, да го замени с други инструменти, които са с три пъти по-висока лихва.
Той разкри още, че година преди да се извърши сделката, докато още е бил начело на финансовото ведомство, са му били отправени предложения за такава трансформация - от висш мениджър на Lehman Brothers и от принц Кирил Сакскобугготски. Проучванията, направени от БНБ и МФ, обаче са показали, че такъв тип сделка е абсолютно неизгоден за страната ни.
Никога, по никакъв повод не е имало дори наченки на съглашение между СДС и царя, подчерта още Радев.
Целия разговор гледайте в прикачения файл.