Скандалът с подслушаните телефонни разговори, от които се разбира, че висши кадри на ГЕРБ оказват натиск върху шефа на Агенция "Митници" Ваньо Танов, се разрасна, отбелязва "Сега". Вчера РЗС извади два разговора между Танов и две ключови депутатки на ГЕРБ - съпредседателя на ПГ Искра Фидосова и шефа на парламентарната бюджетна комисия Менда Стоянова.

Фидосова се опитала да се намеси при назначението в ломската митница, а Стоянова имала свой фаворит за тази в Пловдив. Хората на Яне Янев не обясниха от кой период са разговорите, нито как са попаднали у тях. Само уточниха, че в петък ще представят целия аудиозапис. Фидосова бе неоткриваема за коментар, Менда Стоянова обясни, че партията ще излезе със становище, когато прокуратурата се произнесе по автентичността на материалите.

Премиерът Бойко Борисов лъже, че в митниците не са назначавани хора под натиск. Дори скоро в публичното пространство може да се появи компрометиращ подслушан разговор между премиера и шефа на Агенция "Митници" Ваньо Танов. Това е заявил вчера лидерът на РЗС Яне Янев пред "Труд". "Нищо, което казва Яне Янев, няма да коментирам", реагира Борисов.

"Записи с такова ниско качество ние нямаме." Това заявиха вчера експерти от МВР по повод изтеклите в публичното пространство телефонни разговори, пише "Труд". От МВР не са ни подавали веществени доказателствени средства с подобно съдържание, потвърдиха от прокуратурата. Версията на спецченгетата е, че Танов сам е записвал своите разговори с финансовия министър Симеон Дянков и заместника му Владислав Горанов.  

"Какво сваля българските правителства? Същото, което ги качва на власт", отбелязва в интервю за "24 часа" политологът Иван Кръстев. И допълва: "Това, което доведе Бойко Борисов на власт, са МВР и медиите. Това, което заплашва правителството, са МВР и медиите. Енергичните действия на МВР продължават да имат обществена подкрепа, но расте страхът, че службите за сигурност злоупотребяват с власт. Страхът, вместо да мобилизира администрацията, я парализира." Медиите са другият важен фактор за успеха на Борисов. Някои от тях искат да се харесат на премиера и да направят бизнес от това. Но има и такива, които искат да свалят премиера и да направят бизнес от това, посочва Кръстев.

"Зарежете подслушването, ударете контрабандата", е озаглавено интервюто в "Стандарт" със социолога Цветозар Томов. Според него същностният проблем е драстичното нарастване на контрабандата през 2010 година, заради което най-вече се срина приходната част на консолидирания бюджет. Този проблем става все по-видим в публичното пространство и все по-силно се отразява
върху отношението към правителството. Реакцията на Бойко Борисов, тази ода за всечуващото ухо на властта, добре характеризира политическата философия на премиера, която е неприемлива за политически лидер на демократична страна. Колкото до опозицията - тя не е нещо единно. Партиите от бившата тройна коалиция са в тежка вътрешна криза и скоро няма да получат
политическа реабилитация. Крайният радикализъм на РЗС се възприема негативно от мнозинството хора, извънпарламентарните партии са слаби. Така че печели като че ли най-вече "Синята коалиция", която е на път да загърби дребните политически сметки и да действа като истинска дясна опозиция на сегашната власт, в която няма нищо дясно, смята Томов.

Свидетели сме на цялостна кампания срещу правителството, която има претенции за по-дългосрочни действия, коментира в интервю за "Монитор" разпространяването на записи от подслушване социологът доц. д-р Антоний Гълъбов. Според него политическата употреба на оповестените записи е тревожна, защото българското общество има малко съпротивителни сили срещу подобен тип провокации. Няма съмнение, че става дума за умишлено насочване
на общественото мнение в определена посока, е позицията на Гълъбов.

В интервю за "Новинар" социологът Васил Тончев коментира скандала с подслушванията така: "Българската политическа класа си заслужи това да бъде управлявана от полицаи по полицейски начин. В това просто виждам желязна логика. След като политиците не се вслушваха в натиска и претенциите на хората под тях, сега ще се вслушват в едни по-други мерки и една по-друга
дисциплина. Виждам тенденция в това, че случващото се харесва на голяма част от българите. Те одобряват такива действия. Смятат, че държавата ни до такава степен е разградена, че за тях това е пътят, по който по някакъв начин ще се закрепи държавността. Балансът в цялата тази история е доста сложен и отсега не мога да кажа дали сегашното положение ще се изроди в неща, които са опасни за демокрацията."

Агресивно разследване по знаковите дела поиска от главния прокурор Борис Велчев американският посланик Джеймс Уорлик вчера, информира "Сега". На излизане от прокуратурата дипломатът сподели притеснения за "някои от знаковите дела от м.г., по които някои фигури с недобра слава по един или друг начин бяха оправдани или пуснати под домашен арест". При това Уорлик се аргументира не с конкретни данни, а с това, че граждани споделили с него усещане, че някои персони са над закона. По думите му затова главният прокурор "отново ще подеме инициатива и усилия да бъдат преразгледани тези случаи". Обвинител номер 1 не пожела да застане пред репортерите, за да обясни кои ще са преразглежданите дела и какво значи прокуратурата да подходи агресивно. Говорителят му Стелиана Кожухарова обясни, че се имат предвид оправдателните присъди, срещу които прокуратурата е протестирала пред горните инстанции и не става дума за ревизия на стигнали в съда дела.

Агресивното правосъдие не носи справедливост, коментира "Сега". А основното в правосъдието са справедливостта и доказателствата. И когато ги няма, тогава правосъдието се изражда - или в корумпирано и снизходително, или пък в агресивна полицейщина. Щом американският посланик предпочита да участва във всекидневната работа на правораздавателните органи, е по-полезно не да призовава към агресия в разследването, а да обърне първо внимание на службите, вътрешното министерство и държавното обвинение, че цивилизованите правосъдни системи се движат по доказателства, а не по слухове и секретни сигнали за престъпления.

В "Труд" трима социолози прогнозират какво да очакваме от работата на НС през новата парламентарна сесия. По думите на Мира Радева - МБМД, работата на парламента няма да е ефективна - усеща се, че предизборната борба започва. Предстои да се излее още много помия. Но мнозинството в НС едва ли ще ерозира - ситуацията в момента не е неудържима въпреки скандала със СРС. "Компроматната война ще бъде по всички азимути", предупреждава Живко Георгиев - "Галъп". Според него сега и управляващите влизат в тази логика, а ГЕРБ престава да бъде упованието за политическа принципност, което помпаше надеждите. Имайки предвид дисциплината в ГЕРБ и безропотното послушание, с което "Атака" гласува, проектите на правителството ще се приемат, смята Юлий Павлов - Център за анализи и маркетинг. През останалото време депутатите ще се замерят със скандали. Опозицията ще се опита да се възползва, но не може да измвече реална полза, тъй като всички опозиционни партии едва дишат.

Българските фирми се отварят към нововъзникващите пазари в Азия и Латинска Америка, които имат огромен потенциал за растеж, съобщава "Сега". Главоломен ръст на износа към Китай, Перу, Република Корея, Индия, Виетнам и Бразилия отчете вчера Националният статистически институт. Анализаторите напомнят, че доскоро износът по тези направления е бил символичен, но ако тенденцията се запази, ще е много благотворно за родната икономика. Общо износът на страната за януари - ноември 2010 г. спрямо същия период на м. г. скача с 31,8%, а специално към т. нар. трети страни - извън ЕС, с 46,9%. Експортът ни за Перу например е скочил от 1,2 на 8,4 млн. лв., което прави 600% ръст. Със 109% се е увеличил експортът за Виетнам към края на ноември - от 18 на 38 млн. лв. Сред големите развиващи се икономики най-устойчиво родният износ расте спрямо Китай - със 140% към ноември 2010 г., от 143 млн. лв. на 344 млн. лв.

Ние сме доволни от постигнатите вече резултати в търговията между нашите две страни, казва в интервю за "Класа" Н.Пр. Гуо Йеджоу, извънреден и пълномощен посланик на КНР в София. Според данни на китайската страна двустранният търговски оборот за периода януари Ц октомври 2010 г. възлиза на 804 млн. щатски долара и бележи ръст от 33,3% в сравнение със същия период на миналата година.

В отсъствието на адекватен надзор на държавата върху храните и в опит да върнат доверието на потребителите в българските стоки все повече браншови организации поемат инициативата за създаване на национални стандарти за качество, пише на първа страница "Дневник". Млекопреработвателите и хлебопроизводителите залагат на гаранта от близкото минало - Българския държавен стандарт. Вече има стандарти за млякото, сиренето и кашкавала. Идеята е дошла от желанието на компаниите да регистрират тези продукти в ЕС като традиционни български храни. От месопреработвателния сектор, по чиято инициатива беше въведен стандартът "Стара планина" заедно със земеделското министерство, също работят по патентоването на месни деликатеси.

Европейската комисия разследва България за отпускане на предполагаема държавна помощ в полза на Корпоративна търговска банка (КТБ) и свързани с нея група от медийни и телекомуникационни компании, съобщиха за "Сега" източници от Брюксел. Информацията бе потвърдена вчера от Министерството на финансите (МФ). Конкретният повод са разкритията, че КТБ, която се смята за приближена до ДПС, държи близо 50% от свободните пари на държавните предприятия към края на март 2010 г. Комисията вече е уведомила МФ за разследването. От МФ твърдят, че процедурата е рутинна и няма нищо общо с процедурите за нарушаване на европейското законодателство. Според експерти обаче, ако при изясняване на случая Брюксел отчете, че има данни за нарушаване на европейските директиви, може да се стигне до наказателна процедура и до финансови санкции.