"Още от зората на демокрацията тези от турското малцинство и от мюсюлманите, които влязохме в СДС, и досега сме членове на Съюза на демократичните сили и можем да кажем, че успешно се справяме с интеграционните политически процеси вътре в СДС. Това, че риеха християндемократическите ценности, това са ценностите, взети от Стария завет - свободата, солидарността, справедливостта, нали. Тези ценности би трябвало да бъдат и на исляма, защото Старият завет е общ", заяви в студиото на предаването "Тази сутрин" председателят на Организацията ЕВЕТ и бивш заместник-председател на СДС Ергин Емин.
"Всъщност религията е основата, която е най-стабилната в една семейна клетка и оттам произтичат и тези термини като християндемократически. Аз и нашата организация Европейска визия за етническа толерантност, което означава ЕВЕТ и преведено от турски е "да", анализирахме вчера с нашия национален координационен съвет какво точно става и решихме, че това е... това нещо, което става с обявяването, че ще се регистрира или ще се създаде такава една партия, първо, трябва да мине през две неща. Първото е говореното, защото е прецедент. Но е и провокация за това да се изпробва нашата демократичност, нивото на демократичност в България. А прецедент е това, че се използва името "Мюсюлмандемократическа партия". Би трябвало вие да попитате Висшия съвет на мюсюлманите в България, Главно мюфтийство, дали застават зад принципите и устава на тази партия. Аз не съм запознат с устава на тази партия, но вие утре ще видите този устав и вероятно тогава ще започнем да говорим по-точно какво представлява.
Според нас те са гузни, защото само преди два месеца на европейските и на парламентарните избори те поддържаха определена политическа цел. И заедно с хора от Главно мюфтийство и от районните мюфтийства агитираха в полза на една етническа политическа сила".
"Мюсюлманите и етническите малцинства в България нямат нужда от допълнително законодателство. Това, че сме членки на Европейския съюз, е сигурност. Това, че сме членки на Алианса, северноатлантическия, е още по-голяма сигурност. Обаче има едно нещо, което не сме свършили в България. И това го казваме от избори на избори, но никой не се наема.
Политическите партии извън Движението за права и свободи са оставили една ниша в смесените региони, където действа само една политическа сила. Редица мои колеги казваха, че там действа страхът. Обаче този страх може да падне, когато политическите формации, казвам политическите формации в България, които имат идентични свои образувания в Европейския парламент и са членки на европейските партии, трябва да влязат в тези райони агресивно. Агресивно особено сега, когато се открива един малък вакуум", смята Емин.
На въпрос кой печели от раздухването на провокацията в Славяново, Емин отговори:
"Можем да излезем от пресконференцията от 5 юли на Ахмед Доган и на ДПС тогава пресконференцията, когато Ахмед Доган лично заплаши в ефир пред всички медии на България това, че до една година ще има проблеми управлението, бъдещото, в България, ако те не участват в него.
Аз не случайно казах Ахмед Доган и неговият близък кръг. Защото те искат да втълпят на българското общество, че те, когато не са в централната власт, ще се случват такива неща. За мен и за моите приятели от гражданско сдружение ЕВЕТ това е един голям кьорфишек, това, което става в Славяново. Защото, ако погледнем изборните резултати от местните избори 2007, после европейските избори, после изборите за избор на народни представители, ще видим, че там, в Славяново, 200 души постоянно, около 200 души, постоянно гласуват за Движението за права и свободи. Освен това този район е бастион на ДПС. И след като е бастион на Ахмед Доган, лично се контролира от Касим Дал. Това е близкото обкръжение на господин Доган. Аз мога да кажа, че това е провокация, обслужваща интересите на Движението за права и свободи, за да покаже "вижте ние като не сме на власт, какво се случва".