Магистралните банди отново се активизираха. Познатата схема за обир на хора, които току що излизат от банката, вече се прилага и по пътищата. Въпреки, че бандата за магистрални грабежи "Крокодилите" беше неутрализирана, преди дни са регистрирани два нови грабежа. Приложена е добре познатата схема с мними полицаи.
„Моята препоръка е особено тъмната част на денонощията, автомобилът на патрула който ги спира, ако не е обозначен както трябва, да звънят на 112”, съветва Любчо Василев. зам.-директор на ОДП София.
Старата схема с пукането на гуми отново е актуална
Бандитите подготвят обирите на бензиностанции, пред мотели или крайпътни заведения, докато си почиваме от шофирането.
„Монтирането на шипове в обувките, приближавайки се до набелязания автомобил - на бензиностанция, мотел, приближавайки се прави бутане с крак, ритайки, няма как да се усъмните, че става нещо”, каза Радослав Сотиров, началник група в „Магистрална полиция"
Потегляте и няколко километри по-късно установявате, чу гумата ви е спукана. Отново спирате. А през това време ви е изпреварил, завъртял е обратно и идва да ви помогне, помагайки ви отварят вратата, взимат пари и др.
Полицията взима мерки и спрямо нарушителите на магистралите. Свръхмодерни камери ще заснемат нередностите, като шансът нарушител да бъде изпуснат е почти нулев. Техниката прави до няколко снимки в секунда, основно за скорост. Макар и на магистралата, само са седмица 70 шофьори са получили актове за превишена скорост.
С колко се движим на магистралата?
За половин час 10-на луксозни коли прехвърлиха 130-те километра в час, показа проверка на Пътна полиция. А средната скорост с която се движим по магистралите е 120 километра в час. Най-високата засичана скорост е около 200 км/ч.
Не рядко магистралните полицаи се сблъскват и със солидно почерпени шофьори. Наскоро спрели по пътя за Калотина сръбски шофьор. Дрегерът отчел четири промила.