Водещ: При мен е външният министър на Република България Румяна Желева. Тя буквално преди часове кацна от Ню Йорк, където беше специален представител на България на Общото събрание на ООН. Здравейте, добро утро.
Румяна Желева: Добро утро.
Водещ: Прибирате се буквално преди часове от САЩ. Какви са новините оттам, свързани с България?
Румяна Желева: Новините са добри. Изключително положително е отношението на американската администрация към България. Изобщо, в ООН ние се радвахме на огромен интерес и на поздравления за първите стъпки на правителството в основните приоритетни области, с които не бяхме положително известни.
Водещ: До скоро.
Румяна Желева: До скоро. И затова беше много важно да се обясни, да се направи наистина добра информационна кампания. И смятам, че използвахме 64-та сесия на ООН по един много добър начин за нас.
Водещ: Всъщност българското правителство, новата политика на България чу своята първа оценка зад океана.
Водещ: Тя е позитивна. Вие имахте среща, между другото, и с американския президент Барак Обама.
Румяна Желева: Да, висока чест. Той специално благодари на България за участието ни в коалицията в Афганистан, за приноса ни и беше изключително добре информиран. Също висока оценка получихме от държавния секретар госпожа Хилари Клинтън за това, което правим, предприемаме. Тя с интерес следи случващото се и аз ще имам възможност да се срещна до края на годината още веднъж с нея по съвсем конкретни теми, които засягат както сигурността, така и други въпроси. Поставих на висши представители на американската администрация въпроса и за визите и най-вероятно до края на годината ще имам възможност да посетя Конгреса, където конкретно да говорим, защото този въпрос не зависи само от администрацията и е наистина един въпрос, който законодателно трябва да бъде уреден. Ще използваме всички възможности, които има българската държава, за да направим добра кампания на България, добра популяризация на мерките, които правителството взема в области като борбата с организираната престъпност, корупцията, измамите, защото това е важно – опазването на границите. 64-та сесия беше наистина знаменателно, феноменално събитие тази година не само защото след тази сесия сградата на ООН ще затворена за почти седем години, за да започнат реформи и преустройства, но и заради много силното представяне на лидерите на най-високо равнище на държавите членки, заради това, че президентът Обама участва на три големи форума и това наистина беше показателно за обединението на света, да се справя с глобалните предизвикателства, съзнанието за това, че независимо една държава дали е малка, или голяма, богата или бедна, тя има своя принос в справянето с глобални предизвикателства, каквито са не само икономическата криза, икономическата рецесия, но също така промените в климата, също така осигуряването на храните и достъп до храни за света, енергийната сигурност, разбира се. Това е въпрос, който интересува американската администрация по отношение на българското правителство тук.
Водещ: Вие имахте възможността да произнесете вашата реч в деня, мисля, че в който речи произнесоха президентът Обама, Муамар Кадафи, лидерът на Либия. Чуха се, между другото, от него доста остри критики към дейността на ООН. Споделят ли се те от голяма част от членовете? Вие също така умерено критикувахте дейността на организацията, като препоръчахте засилено присъствие на Източна Европа в нейната работа.
Румяна Желева: Точно така.
Водещ: Има вече доста говорене в посока да се разшири тесният кръг от държави в ООН, които взимат ключовите решения в така наречения Съвет за сигурност.
Румяна Желева: Това е така. Ние като наш принос разглеждаме действително много концепцията от необходимост от реформи в ООН, в частност Съвета за сигурност, неговата възможност да бъде разширен. Това е, разбира се, дискусионна тема. Но това, което аз препоръчах от името на България на ООН е групата от страни от Източна Европа да има поне едно непостоянно място в Съвета за сигурност. Това е важно, защото аз наблюдавах сесията, която беше сега, на Съвета за сигурност, посветена на разоръжаването и неразширяването на ядрените програми за военни цели и масово унищожаване. И трябва да ви кажа, че това е форум, който е от изключителна важност за бъдещето на света, и е добре всички региони на света да бъдат представени в максимална степен. Разбира се, реформата ще бъде много трудна и ще изисква съгласие, консенсус от всички държави членки от, разбира се, постоянните членове на Съвета за сигурност, но не е невъзможна. За това говориха в своите изказвания много лидери – и на европейски държави, членки на ЕС, и на други региони. Така че аз мисля, че в следващите години ще наблюдаваме много интересни процеси В ООН и дискусията ще продължи по-интензивно за това, как трябва да бъде разширен Съветът за сигурност.
Целия разговор гледай в прикачения файл.