Ахмед Юсеин коментира учредяването на нова мюсюлманска партия в село Славяново.
Водещ: Ахмед Юсеин сега е на пряката ни телефонна линия, най-компетентният човек по религиозните въпроси в ДПС. Добро утро, господин Юсеин.
Ахмед Юсеин: Добро утро на вас и вашите зрители.
Водещ: Да ви питам как ДПС гледа на опита да се регистрира първата в България мюсюлманска партия на религиозна основа?
Ахмед Юсеин: Засега това е само опит, защото това, което излезе в медиите и това, което сега наблюдавах във вашия екран, ме навява на мисълта, че всички действия на тази организация са в противоречие с член 11, алинея 4 от нашата Конституция, където на етническа и религиозна основа не трябва да има партии. Освен това от медиите разбрах, че има такива текстове, че може да бъде член на тази партия гражданин на страната ни, който приема морално-етичните норми на исляма.
Водещ: Да.
Ахмед Юсеин: Това показва, че намерението е силно наклонено към религията и на тази основа трябва да се каже на тази група, че не трябва да се регистрира такава формация.
Водещ: Как гледате обаче на това, което казва въпросният Юзеиров, че бил в приятелски отношения с ДПС и интервюто, което даваше пред Антон Хекимян и което ще видим в bTV Репортерите тази седмица, било дадено в клуб на ДПС. Това не е ли провокация към вашата партия и то откровена?
Ахмед Юсеин: Аз не знам какви са точно взаимоотношенията, но не вярвам нашите кадри да са направили това. Но в тази връзка искам да кажа, че някои неща, които те поставят като анонс пред българската общественост, която е силно раздразнена и това е съвсем естествено, че няма паметници на мюсюлмани и така нат. В страната има паметници, общи паметници, които са загинали по фронтовете в защита на нашето отечество.
Водещ: Точно така. Те са с всякакви етнически и религиозни принадлежности.
Ахмед Юсеин: Да, такъв паметник, мисля че има в Омуртаг, беше открит в присъствието на президента на страната ни. Има и в Исперих. Виждал съм и другаде, така че с това не може да се съглася, но се съгласявам с някои техни твърдения, че като представители на една религиозна общност, ние не сме представили, някои структури на властта нямат доверие към нас. Това са НРС, НСО, ДАНС, външно министерство, да не говорим за войската, отделните родови войска и командния състав на войските.
Водещ: Те обаче говорят за квоти. Трябва ли да се стигне до там да има етнически и религиозни квоти?
Ахмед Юсеин: Не, не, но в българската общественост така се насажда от определени политически сили и видите ли турците са неграмотни. Това не е вярно. Нашите деца се съревновават кой да отиде да учи по-бързо в Англия, Германия, в западни страни, имаме подготвени кадри и би трябвало тези подготвени кадри да имат нужното място в тези структури на властта. И за това не са прави.
Водещ: Така е. Благодаря ви, господин Юсеин. Тука спор няма и плюс това ДПС беше дългогодишен участник във властта на всички нива в държавата. Имаше възможност да докаже своята управленска компетентност. Излъчихте десетки министри през последните години и аз мисля, че не може да има спор по тази тема- има ли компетентни хора с мюсюлманска религиозна компетентност, етнически турци или пък българомохамедани.
Целия по темата разговор с Димитър Абаджиев гледай тук.