Председателят на комисията за борба с корупцията Яне Янев е подал нов сигнал в прокуратурата срещу собственика но Ботев Пловдив Димитър Христолов. Според Янев, както пловдивският тим, така и повечето клубове у нас имат черни каси. Сигналът срещу Христолов е свързан с трансгранични финансови операции и опити да бъде замесена и друга част от отбора чрез италиански инвеститори в кавички, които фиктивно се опитват да прехвърлят суми, които най-вероятно Христолов е изнасял преди време като пари, които са били от черната каса, каза Яне Янев в студиото на "Тази сутрин". По думите му всичко това трябва незабавно да се провери от прокуратурата, защото "футболната мафия през последните години била изключително арогантна".
Янев ще предложи в Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси да бъдат извикани основните босове от футбола и да дадат обяснение на въпроси, които излизат от ревизионния акт.
"Там са посочени конкретни обвинения и би било редно те да дадат пояснение по тях. Защото няма как да работиш с черна каса, да правиш трансфери на футболисти, и то трансфери огромна част от парите, които не се знае откъде идват, къде влизат и след това дали някой плаща данъци за всичко това", каза Янев. В комисията има сигнал най-вероятно от фенове на "Ботев" и ние ще обърнем внимание на този сигнал, допълни председателят на комисията.
Според него президентите на футболни клубове трудно ще заличат следите, защото проверките ще са индивидуални и ще започнат от самите футболисти.
Аз смятам, че футболистите са заинтересовани да има оздравителен процес във футбола и наистина да бъдат гарантирани, а не сега всеки сезон да треперят за бъдещето си. Затова съм убеден, че те ще дадат необходимата информация, а тогава, когато се събере, няма къде да отиде този, който е бил на върха на финансовата пирамида, каза Янев. По думите му сред президентите на футболни отбори, особено от А група, няма случайни хора.
"Ако има, те са били до определен период случайни. След това са станали почти сто процента зависими. И основната им дейност на тези господа не е само футболът. Най-вероятно те използват футбола само за други цели, за всичко това, което са установили ревизорите тогава, когато са правили данъчната проверка", каза Янев. Още в началото на следващата седмица антикорупционната комисия ще оповести конкретни действия по всички, които са били обект на проверка.
"Ако сме европейска държава и ако наистина всичко се провери, защото не става въпрос само за укриване на данъци, не става въпрос за финансови измами, а става въпрос и за пране на мръсни пари", каза Янев.
В комисията има и няколко сигнала по отношение на царската реституция. Янев е изискал цялата преписка от анкетната комисия, която е работила по така наречените царски имоти и гори по време на 40-ото Народно събрание.
"Има два подхода - единият възможен подход е Симеон Сакскобургготски и Мария Луиза Хробок да твърдят, че те са единствените наследници и само те имат право да дадат документи за реституционни претенции. Ако приемат тази хипотеза, няма как тя да издържи поради простата причина, че Фердинанд умира след Борис и наследниците са вече получили своето по отношение на имота в квартал "Изток", защото там, когато се е изваждало удостоверение за наследници, всички са се разписали", каза Янев.
Не може за един имот по един начин да се действа, а за друг имот по съвсем друг начин. Втората хипотеза - ако избере, че имотите са на интендантството на цивилната листа, тогава няма как да не се докаже, че интендантството на цивилната листа е държавна институция и то е имало бюджет, който е приеман всяка година от Народното събрание, т.е. парите са от държавната хазна, от българските данъкоплатци.
Янев разкри и още сигнали, подадени до комисията - за манипулиране на изборните резултати. Единият от тях е срещу служители на Министерството на външните работи.
В комисията има постъпил сигнал за хора, които са организирали фалшифицирането на вота, и на практика те са работили в Министерството на външните работи. Сочат се двама господа - Евгени Генев и Стоян Гочев, които са извършили незаконосъобразни действия както по отношение на разкриването на секции, така и по отношение на данните, които са диктувани в изборната нощ до Централната избирателна комисия, каза Янев. По думите му те са подавали грешни данни от Турция.
Според сигнала в периода от 1 до 20 август са изработили схема и са попълнили над 15 хиляди заявления за гласуване постфактум. Те били попълвани собственоръчно от един, двама или трима човека, защото почеркът е един и същ.
При първоначалната проверка се установи, че Евгени Генев е брат на една от пиарките на Сергей Станишев. От това става ясно, че това е било държавна политика и затова ние искаме да се стигне докрай, всички тези факти и обстоятелства да се изяснят, защото манипулирането на изборните резултати е най-грандиозната корупционна схема, която може да съществува в една демократична държава, каза Янев.
За bTV говорителят на Министерството на външните работи Драговест Горанов заяви, че такъв сигнал не е постъпвал в министерството. Той призова обвиненията да се огласяват от компетентните органи след проверка, а не предварително в медиите. Според Горанов спекулациите по темата "изборни манипулации" трябва да приключат с нов закон за изборите.