Няма да се отнемат задграничните паспорти на граждани, които са без здравни осигуровки. Това заяви в "На БарЕкадата" министърът на здравеопазването Божидар Нанев. По думите му държавата ще преследва юридическите лица, които не ги внасят.
Разговорът
Водещ: А сега най-горещата тема в българското общество – темата за здравеопазването. Наш гост е министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев, който сега ще влезе при нас в студиото. Ето го. Добре дошъл.
Божидар Нанев: Здравейте.
Водещ: И приятно изкарване с въпросите на зрителите на bTV, които са много, много интересни. Започвам с най-важния и темата да се срещнем "На БарЕкадата" – здравните вноски. Вярно ли е, че правителството ще предприеме тази крайна мярка и ще ни отнема паспортите, задграничните, при пътувания извън страната, ако не сме си платили здравните вноски? И за колко неплатени здравни вноски ще и се отнемат паспортите?
Божидар Нанев: Разбира се, няма такава идея да се отнемат задгранични паспорти. Има идея да бъде режимът за влизане и излизане от страната, съобразен с това, което се случва като данъчно законодателство. Знаем много добре, че в определени условия при неплатени данъци над 5 хил. лв. граждани не могат да напускат страната, тъй като това е един вид нарушение на законите на страната. Това, което се опитваме да направим, е не да отнемаме паспорти, не да лишаваме граждани да напускат страната заради платени малки вноски. Проблемът е в това, че става въпрос за малки като размери, но много често случващ се проблем, т.е. много хора неосигурени с малко вноски. И ние се опитваме по някакъв начин да разпишем текстове, които да регламентират и тази възможност. Това е една от малките възможности. И става въпрос за юридически лица по Закона за здравно осигуряване.
Водещ: За фирми, които не плащат здравните осигуровки на работниците?
Божидар Нанев: Става въпрос за фирми, за работодатели, за тези, които осигуряват, които не плащат големи размери. Става въпрос за тях, че те могат да бъдат лишавани от правото да излизат зад граница, както е при данъчното законодателство. Става въпрос за публични вземания, тъй като това са публични вземания, здравните осигуровки, и те с приравнени – здравноосигурителните вноски, към публичните вземания.
Водещ: Още повече, има доста богати хора, които също не си плащат здравните осигуровки. С тях какво ще правите? Хора с високи доходи, които, ей така, забравят. Сещат се, когато се разболеят.
Божидар Нанев: Това е друг проблем. Здравно неосигурените в България са... Най-различни са цифрите, които се споменават. Но никой не знае, никой няма точен регистър колко души са, от каква категория хора са, дали имат работа, дали са в страната.
Водещ: А знае ли се колко пари не достигат от здравни вноски? Колко са невнесените здравни вноски?
Божидар Нанев: По изчисления за здравноосигурителни плащания 800 хил. души, ако се плащат здравноосигурителните вноски, представляват 1 млрд. лв. Това означава, ако са течни тези цифри – 1 100 000-1 200 00 хил. неосигурени, говорим за 1-1,5 млрд. лв., които са извън системата, т.е. на влизат като здравноосигурителни плащания.
Водещ: Много хубав въпрос, с който можем да отворим голямата тема за състоянието на българското здравеопазване. Как така, пита нашият зрител, здравеопазването е в колапс, а лекарите са едни от най-богатите в България? Той е употребил даже тук един нецензурен израз. Както и да е. много хубав е въпросът.
Божидар Нанев: Аз мога да отговоря съвсем ясно и спокойно, че това е, разбира се, една спекулация. Колко са богатите лекари в България? Разбира се, че в едно съсловие има богати, има заможни, има и нетолкова богати. В никакъв случай не можем да говорим, че лекарите като цяло в България са богати. Ще ви дам един пример. В системата на спешната медицинска помощ в град София има разкрити 190 щатни бройки длъжности за лекари. От тях са заети само 110. 80 незаети.
Водещ: Там са най-ниски заплатите, между другото.
Божидар Нанев: Основната причина е, че средната работна заплата при лекарите в спешната медицинска помощ в София е 650 лв. Ако смятате, че това са богати хора...
Водещ: Може би зрителят не е имал предвид тези, които говорите вие – в спешното отделение, или пък тези доктори, които вземат по 30 хил. лв. заплата от Здравната каса. И такива случаи имаше. По-скоро е имал предвид за рушветите в здравеопазването. Защото вие казвате, 1 млрд. не са внесени осигуровки, но сигурно поне толкова са нерегламентираните плащания, тези, които са под масата.
Божидар Нанев: Определено тези нерегламентирани плащания се изчисляват неофициално на около 1-1,1 млрд.
Водещ: Виждате как се покриват нещата. Хората, вместо да ги дават на държавата, ги дават под масата като официални дарения за операции и т.н.
Божидар Нанев: Това е сериозната наша задача. Нашите намерения са да успеем колкото е възможно да регламентираме всички тези плащания по няколко пътя. Единият, разбира се, е, когато направим така, че здравноосигурителните вноски се плащат, регламентира се това, което трябва да се плаща в лечебните заведения ясно разписано, още на входа на системата да се знае при влизането и да има списъци с дейности, услуги, материали, консумативи, които се плащат. Това искам да го направим, защото и сега съществуват такива регламенти, но те не са съвсем ясни, не са и публични до голяма степен. Много от пациентите научават, когато постъпят или когато трябва да си тръгнат, че трябва да платят нещо регламентирано. А отделно вече са и нерегламентираните плащания. И затова с развитието на модела за здравно осигуряване, което за нас е една от най-трудните задачи, се надяваме да регламентираме почти всички тези плащания, които в момента са под масата, и да ги изкараме на светло. Това означава и повече данъци, това означава обществени отношения, които се основават на конфликт.
Водещ: Това означава нова държава, ако трябва да го кажем направо с още по-прости думи.
Божидар Нанев: Това означава нов начин на мислене, нов морал.
Водещ: Само за морал да не говорим сега, че имаше една партия, която навремето обеща нов морал, преди осем години.
Божидар Нанев: Аз не обещавам нищо.
Водещ: Хората питат за проверките в болниците и Здравната каса. Какво става? Чу се за голяма корупция, имаше изгърмели болници, ръководители. Къде са най-драстичните нарушения? Ще има ли нови проверки? И, питат те, защо ровите в болниците, а не ровите в Здравната каса? Там, казват те, има нужда от много сериозна проверка и арести. Направо препоръчват хората лечение.
Целия разговор чуй в прикачения файл.