Водещ: Сега "На БарЕкадата" на вашите въпроси Данъчен № 1 на Републиката Красимир Стефанов. Ето го господин Стефанов, влиза в нашата малка улица. Добро утро. Здравейте. Добре дошъл.
Красимир Стефанов: Здравейте.

Водещ: Изключително много въпроси към вас, господин Стефанов, от нашите зрители. Очевидно, че плащането на данъци в България вече е станало популярно. Така ли е?
Красимир Стефанов: Последните мерки, които предприехме, все повече чуваме, че хората осъзнават, че трябва да си плащат данъците.

Водещ: Има един виц в Италия, че всъщност националният спорт на италианците бил не футболът, а избягването на данъците. Ние, българите, обичаме ли да си плащаме данъците по принцип?
Красимир Стефанов: При нас доскоро този спорт беше национален, но да се надяваме да го направим национален спорт плащането на данъци.

Водещ: Обаче има един друг виц, сега ми подсказват, че има две неща неизбежни в този живот – това е смъртта и другото е плащането на данъци. Така ли е, или може да финтираш данъците?
Красимир Стефанов: Това е реплика, която чух в мой любим филм, "Да срещнеш Джо Блек". По принцип навсякъде по света всички фирми и граждани знаят, че за да живеят в нормална държава, трябва да си плащат данъците.

Водещ: А имате ли си любими фирми, данъчните? Някои фирми, които по-малко ги проверявате, и други, които са ви любими в кавички?
Красимир Стефанов: Попълнил съм декларация за конфликт на интереси и там не съм попълнил любими фирми.

Водещ: Много често срещан въпрос, преди да започнем конкретно един по един да ги задаваме въпросите, е има ли поръчкови ревизии в България. Това беше най-вече скандалът с вашата предшественичка Мария Мургина.
Красимир Стефанов: Аз се надявам най-накрая да премине разследването и да стигне до съдебна фаза, ако изобщо стигне до съдебна фаза. Когато се докажат там някакви кражби и поръчки, тогава да коментираме подобни въпроси.

Водещ: А нещо промени ли се след махането на Мургина от данъчната система?
Красимир Стефанов: В данъчната система след нейното махане много работи се случиха по принцип, но посоката, в която вървим, е посоката, която започна със създаването на НАП. Тя е създадена по проект на Световната банка. Там има шест компонента. Тези шест компонента си се изпълняват. Така че ние няма как да излезем от релсите, по които трябва да вървим.

Водещ: И какво сте променили все пак? Казвате, много неща се промениха след Мургина. Какво се промени?
Красимир Стефанов: Вече след нейното отстраняване, по-точно след подаването на нейната оставка, се задълбочи и финансовата, и икономическата криза, предприеха се много извънредни мерки в контролната дейност, в принудителното събиране, физически контрол, без да забравяме, че трябва да насърчаваме доброволното плащане и че трябва да пазим бизнеса в условията на финансова криза да не фалира. Ето, предстои и структурна реформа, която в момента ще реализираме.

Водещ: Много от хората се сещат, че основният проблем при нея, както го разбрахме ние, е политическият натиск. Има ли политически натиск върху вас, да проверявате едни, а други да не проверявате?
Красимир Стефанов: Не, категорично не. И вчера бяхме при господин Борисов, в празниците.

Водещ: Вчера? Вчера беше Денят на независимостта, празничен ден.
Красимир Стефанов: Когато има работа и трябва да се върши работа, за екипа на господин Борисов няма празнични или почивни дни, няма ден и нощ. Включително и снощи до късно заедно с министъра на финансите и с него обсъждахме различни теми. Една от темите, е темата за футбола, за която говорихте преди малко.

Водещ: Знаем за премиера, че работи по празници, знаем, че е футболен човек. Какво точно обаче го интересува във футбола? Да не ви питаше нещо за мача "Левски" – ЦСКА?
Красимир Стефанов: За мача "Левски" – ЦСКА не сме си говорили, но темата за футбола беше, че аз съм подготвил доклад, който днес ще внеса при главния прокурор и при председателя на Комисията по корупция към парламента, господин Яне Янев. И вчера запознах господин премиера с резултатите от ревизиите, които бяха извършени на футболните клубове. Той не беше кой знае колко озадачен, защото е обществена тайна какво точно се случва в нашите футболни клубове.

Водещ: Че има футболна мафия в България.
Красимир Стефанов: За футболна мафия не знам, но че не се плащат данъците в размерите, в които трябва да се плащат, това е обществена тайна.

Водещ: Сега аз няма смисъл да ви питам какво показва този доклад, защото очевидно докладът е завършен, а съдбата му оттук насетне, тоест Данъчен № 1 да го занесе на главния прокурор, който подготвя обвинение, че и на господин Яне Янев, който се занимава с корупцията в българското общество, в парламента. Това означава, че данните там са ви накарали да го направите, нали? Има данни за корупция, има данни за кражби.
Красимир Стефанов: След скандала с отнемането на лиценза на ЦСКА миналата година и достатъчно сигнали от фенклубове, и от Комисията за борба с корупцията, съвместно с прокуратурата започнахме национална кампания, възлагане на ревизия на всичките футболни клубове в професионалната лига, както и на БФС и на Професионалната футболна лига. Вече към днешна дата тези ревизии са приключили, мога да кажа обобщени данни.

Водещ: Така.
Красимир Стефанов: Най-общо 8 милиона укрити данъци и около 4 милиона неправилно приспадната загуба. Потвърждава се основната констатация, ДОД и осигуровки са върху минималните 220 лева...

Водещ: Така.
Красимир Стефанов: ... по основните трудови договори. Същевременно има сключени анекси, които анекси вече уговарят истинските условия. Искам да отбележа, че тези данни...

Водещ: И в тези анекси какво пише?
Красимир Стефанов: В тези анекси вече пишат вече реалните цифри, които получават футболистите.

Водещ: Колко? Десетина хиляди лева сигурно?
Красимир Стефанов: Различно е. Има 15 хиляди, има 10 хиляди, 20 хиляди има. Вече в тези анекси, където намерихме в отборите, в които успяхме да намерим тези анекси, ние преминахме влагане по аналог, това е специфичен случай, когато фирмите укриват приходи и данъци, и само от няколко отбора. Това са, мисля седем или осем отбора, в които сме хванали анекса. Това са данните. Така че останалите отбори не трябва да се успокояват, че проверките са приключили.
Напротив, даже призовавам от вашия ефир, всички организации отговорни, които знаят, а и цялото общество знае, че има такива анекси, които не се декларират, да ни бъдат представени, за да можем ние да видим истинската картина на укрити данъци в българския футбол.

Водещ: Вие казвате, че тези 8 милиона укрити данъци и 4 милиона нерегистрирани...
Красимир Стефанов: Неправилно приспаднати загуби.

Водещ: ... неправилно приспаднати загуби са от седем – осем отбора, за които имате въпросните анекси.
Красимир Стефанов: Ще ви кажа. Един отбор е над два милиона, три отбора са със задължения над един милион, един отбор - над 500 хиляди, три отбора – над 100 хиляди. За всички останали не сме успели да открием...

Водещ: Три отбора над 100 хиляди, а другото какво е?
Красимир Стефанов: Един отбор над 500 хиляди, три отбора над един милион и един отбор над два милиона лева. За всички останали не сме успели да намерим анекси, които да ни служат за доказателство и да преминем...

Водещ: Как ги намерихте тези анекси?
Красимир Стефанов: Съвсем случайно. Между другото, аз също призовавам и БФС, защото ние знаем, че по принцип тези анекси би трябвало да се съдържат в БФС, тъй като в момента, когато извършвахме ревизии, съвсем случайно в документите на БФС намерихме, между документацията, която проверявахме,...

Водещ: Анекси?
Красимир Стефанов: ... анекси. И най-вече в Арбитражната комисия, защото когато не се изплащат заплати, там, в Арбитражната комисия, футболистите представят истинските анекси и договори.

Водещ: Те казват, бе пиши тука 200 лева. Взимаме примерно 200 лева от господин Петров, обаче той е подписал договор с мен за 20 хиляди лева. Ето ви анекса. Той не ми ги дава.
Красимир Стефанов: Точно така.

Водещ: И вие оттам ги взехте.
Красимир Стефанов: Точно така. Съвсем случайно в документацията на БФС ние намерихме такива анекси. Отделно от това, получихме от няколко фенклуба такива анекси. В Комисията за борба с корупцията към парламента също имаше сигнали. Когато поискахме от БФС...

Водещ: Със сигурност знам, тука беше и колегата Крум Савов, че от Пловдив ви носиха анекси и от Пловдив сезираха парламента за борбата с корупцията.
Красимир Стефанов: Да, то и в медиите излезе, че господин Янев доведе фенклуба на „Ботев” Пловдив при мен. Представиха материали, включително представиха и анекси, това е така. В хода на проверките и на ревизиите приканихме всички футболисти да си декларират доброволно колко са получавали.

Водещ: Да се предадат пред данъчните, образно казано.
Красимир Стефанов: За съжаление, нито един от тях не даде надеждна информация. Всички декларираха това, което е в основния договор. Затова сега ние прехвърляме нашите ресурси към тях, да видим, щом те декларират, че не са взимали повече от 220 лева, как карат "Ауди"-та, как поддържат този стандарт.

Водещ: Вижте въпрос на зрител, който идва като по поръчка. Само като въпрос е зададен доста по-рано, може би тази сутрин е зададен въпросът или снощи. Пита човекът как ще обясните доходите на българските футболисти, които в последните 10 години, 90% от тях карат "Ауди"-та, БМВ-та, "Мерцедеси" и "Порше"-та, колко са им официалните заплати. Ама не само за тази година да ми се обяснява, пише нашият зрител, Меркел се казва тя, а за последните пет години.


Красимир Стефанов: Ето, обяснявам. Ние първо трябваше да направим проверка и ревизия на футболните клубове, за да видим как стоят нещата в счетоводството на тези дружества. Приканихме футболистите, всички до един, в професионалната А група, да попълнят декларации, с които да декларират колко са взимали. Даже един интересен факт ще ви кажа. В няколко отбора декларациите бяха с един и същ почерк, и то женски, най-вероятно главният счетоводител на футболния клуб.

Водещ: Тоест вие сте разбрали, че е женски почеркът, експертиза.
Красимир Стефанов: Така, на пръв поглед така изглежда. Така че оттам не получихме надеждна информация. От БФС, когато изискахме анекси, също не получихме надеждна информация. Така че приканвам всички институции, БФС и фенклубовете като на "Ботев" Пловдив, всеки, който има информация, да предаде при нас тази информация и ние ще вземем съответните мерки.

Водещ: Най-фрапиращият случай на анекс на договор? Примерно най-голямата разлика между тези 220 лева, минималните работни заплати, които се взимат от футболистите, и истинска заплата, която има?
Красимир Стефанов: Мисля, че беше, по памет казвам, сега, в момента, не мога да кажа, но мисля, че 220 лева и 12 хиляди долара.

Водещ: Заплата?
Красимир Стефанов: Да.

Водещ: В София ли е този юнак, или в Пловдив?
Красимир Стефанов: Конкретни данни не мога да коментирам.

Водещ: Тоест новината, да я кажем. Ревизионният акт е готов. Осем са клубовете, които са проверени по аналоговата система за проверки. Осем милиона са укритите данъци, четири милиона са неправилно отчетените загуби и толкова са фрапиращи нарушенията, че вие запознавате вчера, в почивния ден, премиера Борисов, а днес, в първия работен, главният прокурор на Р България и господин Яне Янев, шефът на борбата с корупцията в парламента.

Целия разговор чуй в прикачения видеофайл.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето