"От тези 28 мерки, честно казано, може би около половината не ги подкрепям. Така че явно не съм аз, който ги е компилирал”, каза в студиото на Тази сутрин Георги Ангелов, икономист в „Отворено общество”. Той посочи, че не участвал в заседание на Тристранния съвет за сътрудничество. Ангелов каза, че не е виждал този документ преди да бъде публикуван във вестниците.
„Честно казано, като ги гледам, по-скоро са нахвърляни за момента и по-скоро има още много такива мерки, от които тепърва трябва да се избере кои да се направят и кои – не”, каза Ангелов. Освен строгите мерки за майките и пенсионерите, Ангелов каза, че би „изхвърлил” и други мерки.
Има още една мярка, която на практика повишава данъчно-осигурителното бреме върху работещите. Всъщност предвижда облагане с данък и на осигуровките, т.е. става двойно данъчно облагане. И на практика това е увеличение на данъчно-осигурителното бреме, което в момент на криза аз не бих подкрепил по никакъв начин. Това просто ще засили кризата и ще увеличи безработицата, каза Ангелов. Според него в момент на криза не би трябвало данъчното бреме да бъде увеличавано.
„Дори в момента на криза това, което правят други страни, е да намаляват данъчно-осигурителното бреме, особено върху труда, за да може да се
стимулира създаването на работни места. Има една друга такава мярка - да се облагат работещите пенсионери, което, разбирате, пак дестимулира труда, т.е. тези хора, които освен пенсията изкарват нещо допълнително, за да си допълват доходите, идеята е да се обложат с голям данък и на практика да им се вземат тези пари обратно”, каза икономистът.
Икономическият експерт на КТ „Подкрепа” Мика Зайкова посочи, че след публикуването на мерките, зам.-финансовият министър Ана Михайлова е казала, че това е материал, който е вътрешен за ведомството и тепърва ще се обсъжда.
Аз не мога да разбера защо министерството не иска да си признае, че тези мерки се обсъждат, каза Зайкова. Тя припомни, че през лятото се сформира антикризисна група с участието на работодатели и синдикати, но временно работата й е прекратена. Групата предложи 15 мерки, които залагат на това, че държавата дължи пари на бизнеса. Предложението на групата е било държавата да се издължи до средата на годината. Зайкова отрече да има саботаж от страна на синдикатите срещу кабинета.
„Този, който го е измислил това нещо, той да отговаря на това нещо,. Ние не обвиняваме правителството, а отделни експерти във финансовото министерството...само раждането на мерките от нечий мозък създава големи проблеми”, каза Зайкова.