Гост в студиото е Милен Райков. Той е само на 21 години и... е бил в Уганда. Там той обучава и помага на децата на Уганада.

Милен е музикант, учи в НБУ барабани. Той свързва страстта си по джаза и хип-хопа с любовта си към черния континент.

Ето какво разказва той по повод една чута от него история за едно момиче, болно от СПИН, историята, която го е накарала да замине за Африка за първи път: "Момиченцето било болно и всички са смятали, че нямало надежда за нея, докато не я срещат една двойка мисионери доброволци и решават да се грижат за нея, въпреки че е болна от СПИН."

Оказало се обаче, че момиченцето нямало СПИН и последвала неузнаваема промяна в състоянието му.

Именно тази история за помощта и грижата над едно дете развълнувала силно Милен и го тласнала лично да отиде при него в Уганда. Това се случило преди 3 години.

Нещо стана и започнах да мечтая. Да мечтая да отида в Уганда.

"Така аз заминах с приятелите, които ми бяха разказали историята за детето. Те организираха едно общо пътуване на хора от различни страни - от щатите, от Южна Африка и от България с мисията да помагат."

Отидох там и се влюбих в Африка, разказва Милен.

Средствата не са чак толкова много и да се помага на тези хора не е чак толкова непосилно, споделя още той.

Той разкрива още пред зрителите на bTV, че в северна Уганда след една гражданска война около 2 млн. и половина са хората, които са затворени в бежански лагери.

Втория път, когато отива в Уганда, се свързва с една мисионерска организация там и започва да работи като неин представител.

Тъкмо там в тази организация Милен се запознава с българката Антония Петкова, която също е мисионер в Уганда.

Излиза, че народа на Уганда и нас българите ни свързват много неща.

Свързва ни разбирането за щастие, свързва ни това, че не сме чак толкова материалисти като другите хора, които отиват там да работят и да помагат, казва Милен.

За това в какво точно се изразява неговата мисия в Уганда, той разказва: "Аз бях учител в едно от училищата в лагерите. Преподавах физика, биология, химия".

С вълнение в гласа Милен разказва за онова, което най-много го е променило там. Това са децата, болни от СПИН, нямащи вина, нямащи бъдеще.

"Любовта ми към тях много ме промени. Тези болни деца имат правото на щастие и обич", споделя Милен.

В момента Милен свири в една група, която се казава „Явис” и се бори отново да се върне в Уганда.


Култура & LifeStyle

Спортните събития от деня

Гледай bTV на живо

Времетo