Заради забавянето съдът ще решава дали ще има заседания и след 29 юли, когато по предварителен график трябваше да са приключили разпитите на свидетелите и вещите лица. За първите 25 дни на процеса четири пъти бе искан отводът на съдебния състав и два пъти този на прокурорите по делото.
„В някои от случаите сме изправени пред злоупотреба с права от страна на подсъдимите и на защитниците. Последното искане за моя отвод беше с аргумента, че американският посланик е изложил твърдение, че съм един от най-добрите прокурори в България. Считам, че е несериозно такова твърдение”, заяви Ася Петрова - окръжен прокурор на Шумен.
От прокуратурата определиха делото като голям залог, но не и като политическа поръчка.
”Като говоря за залог, имам предвид предвидените в закона наказания по възведените обвинения - става въпрос за обвинения в престъпления, за които се предвижда наказание доживотен затвор.
Предвид признанията на някои от свидетелите, че са участвали в престъпната дейност на „Килърите”, трябва ли, според вас, да бъдат заведени съдебни производства спрямо тях? Тези свидетели не са участвали реално като извършители в тази престъпна дейност”, обясни Петрова.
От прокуратурата са категорични, че Наказателният кодекс не забранява на осъждани или лица с висящи дела да бъдат разпитвани като свидетели.