Промени предстоят и в агенция митници. За това съобщи в "Тази сутрин" директорът на митниците Ваньо Танов. Той обяви, че по негова сметка само за първите девет месеца на годината държавният бюджет е ощетен с поне 400 млн. лева от злоупотреби с горива. Според Танов няколко групировки са контролирали митниците като последните две години това е ставало не без съдействието на ДАНС.
Водещ: Добре дошли "На БарЕкадата", уважаеми зрители на bTV. Гост на нашето предаване в първия ден на седмицата в новото студио ще бъде новият шеф на българските митници генерал Ваньо Танов. Особено ми е приятно да ви го представя. Генерале, добре дошъл.
Ваньо Танов: Здравей.
Водещ: Заповядай. Чувствайте се като у дома си. Казах преди малко, игра на думи, че се разхождате някъде из Париж, за да излезете тук, в нашето студио. Имах предвид донякъде този нов декор, който имаме. През последната една година нашето предаване излезе много навън, при хората. Направихме може би десетки студия на улицата, накрая решихме да вкараме улицата в телевизията в буквалния и в преносния смисъл на думата, защото хората могат да задават он лайн изключително интересни многобройни въпроси към вас. Кой управлява българските митници? И като полицай, и като шеф на митниците да ни кажете.
Ваньо Танов: Да, аз слушах преди малко господин Емил Димитров. Напълно съм съгласен с него, че последните 20 години наистина митниците се управляват от групировки със съответната политическа подкрепа от властимащите.
Водещ: По-конкретно, през последните години коя беше групировката, която управляваше митниците? Противоречиви данни се чуват за това.
Ваньо Танов: В последните години може да се каже, че не е била само една групировка. Постигна се някакъв паритет между групировките. Спряха видимо да воюват и горе-долу си парцелираха страната в много области, наистина, в митниците.
Водещ: Това, което казахте в едно интервю преди време, всяка митница, всяко митническо бюро си има свой кръг?
Ваньо Танов: Да, така е.
Водещ: Добре, кои са по-основните кръгове, да речем, аз знам тези, граничните митници. Кой ги управлява? Кулата, Капитан Андреево, Калотина, Пловдив, София?
Ваньо Танов: Зависи за какво става въпрос. Когато става въпрос за стоки, определена група наистина си е създала нужното лоби, има си и съответните митничари, не само митнически служители, но и полиция, данъчни и така нататък, за да може безпрепятствено да осъществява своята дейност. Когато се касае за граничните пунктове, там са малко по-твърди и по-силови нещата, но така или иначе, всеки един от граничните пунктове досега е бил под някакво влияние и определени хора са се възползвали от това. Средствата, които са събирани, са отивали съответно по веригата.
Водещ: Около една трета от въпросите са свързани с "Митница – Видин", затова ви питам директно там какво е положението. Има тук различни сигнали, изнесени за сегашния началник на митницата, но поради факта, че все пак не сме съд, аз няма да изнасям тези данни. Те са тук, качени онлайн. Може да ги погледнете, много конкретно. Просто ви питам какво ще се случи там.
Ваньо Танов: Аз също съм получил доста такива материали относно "Митница – Видин". Това, което мога да кажа, е, че в момента в "Митница – Видин" тече пълна ревизия, и второто нещо е, че "Митница – Видин” в структурните промени, които се предвиждат, ще бъде митническо бюро, тоест няма да има "Митница – Видин".
Водещ: Няма да има?
Ваньо Танов: Няма да има.
Водещ: Да са спокойни, тоест вече и да спират да задават въпроси по този случай. Ще има ли възмездие обаче за тези митничари, които са прескочили ръба на закона? Конкретният въпрос тука беше, недоволство към вас, между другото, че ГЕРБ една година говореше за Марадоната и Цайса, първото нещо, което направихте, беше да ги уволните, но не казахте защо. И не ги дадохте на прокурор.
Ваньо Танов: Не аз съм човекът, който може да каже защо. Това трябва да го направят съответните компетентни органи – МВР и евентуално ДАНС. По-скоро даже ДАНС би трябвало да го направи, защото в тези последни две години митниците реално са били под контрола на ДАНС.
Водещ: Това какво означава, че са били под контрола на ДАНС?
Ваньо Танов: Тъй като след създаването на ДАНС това им влизаше в прерогативите, тоест тяхно задължение е било да знаят какво се случва и как се случва в митниците. Би трябвало при тях да е концентрирана цялата информация.
Водещ: Можем ли да кажем, че ДАНС е управлявала митниците през последните две години тогава?
Ваньо Танов: ДАНС е имала сериозно влияние в митниците. Не е тайна, че и господин Божинов, и господин Арабаджиев до една или друга степен са били много близки със структури на ДАНС. Така че би трябвало да имат сериозна информация по отношение на митниците.
Водещ: Били са близки в смисъл такъв, че са обменяли информация с ДАНС и са работили в една посока.
Ваньо Танов: Обменяли са информация с ДАНС. Не е тайна, че господин Петко Сертов и господин Божинов са лични приятели.
Водещ: Това добре ли е било за държавата, или не е било добре за държавата, че бивш митничар и шеф на ДАНС са добри приятели и са работили заедно?
Ваньо Танов: Щеше да бъде добре за държавата, ако в тези една година и половина или две се беше случило нещо в митниците. Но аз поне не съм видял такова нищо и от тази гледна точка не знам в каква посока е била обмяната на информация, дали за полза на държавата, или в някакви други интереси.
Водещ: Значи то или е в полза на държавата, или е в полза на частния интерес.
Ваньо Танов: Поне засега на мен ми изглежда, че е било в полза на частния интерес.
Водещ: На времето много се говореше за едни куфарчета, които пътуват от една митница, мисля, че беше на турската граница, понеже по-рядко съм минавал оттам, Капитан Андреево. И се говореше как тези куфарчета пътуват към София и стигат до една партийна централа. Тази традиция запазена ли беше през последните години? Примерно през последните две години митницата работеше ли за партии, за избори, за централи?
Ваньо Танов: На мен ми е трудно да кажа дали е работила за партии, защото не може да се каже тези пари, за които вие казвате, с куфарчета, че са отишли в партиите. Те са отишли в определени лица. Какъв дял те са оставили на партиите и какви са ползвали лично, това аз не мога да го кажа.
Водещ: Да ви върна към този скандал, 2008 година, така нареченият "скандал в МВР", който, по моя скромна преценка, предреши изборите година и половина по-късно. Първо, как този скандал се отрази на МВР, според вас?
Ваньо Танов: В един момент оздравяващо, по-късно по друг начин. Няма еднозначен отговор. Хората, които в МВР бяха и си остават честни и почтени, за тях този сигнал беше, така да се каже, в тяхна подкрепа, че те вече са сигурни, че могат и да се променят нещата в тази държава. За съжаление обаче, по-късно се случи така, че точно тези хора имаха сериозни неприятности в системата на МВР.
Водещ: Разкри ли този сигнал нещо за нерегламентираните отношения между МВР, митниците, кръговете, партиите? Имаше там едно СРС със запалката.
Ваньо Танов: За голямо съжаление, нито една разработка не е протекла, без в нея да участват всички тези, които вие изредихте. И от тази гледна точка нито в системата на МВР нещата са абсолютно чисти, нито в "Митници", а оттук нататък и във висшето ръководство тогава на МВР и на други институции също нещата не стояха добре и затова по принцип се случват по този начин нещата.
Водещ: Можем ли да кажем, че във всеки кръг, който, образно казано, управлява една митница, влизат освен една икономическа групировка, освен силови структури, за които казахте, освен митничари, освен висши служители, влиза и по един високопоставен политик, с ранг министър или партиен лидер от управляващата партия?
Ваньо Танов: Да, може твърдо да се каже, по принцип групировките са тези, които експлоатират дадена схема. Схемата, естествено, я правят по-умни хора и знаещи и това са хора специалисти както в митническа материя, както в данъчна. Освен това, тези хора подсказват на групировките да използват възможностите си и да лобират примерно за промени в законодателството, което да бъде изцяло в тяхна полза.
Водещ: Така вече да не нарушават даже и закона.
Ваньо Танов: Точно така.
Водещ: А вие как ще прекратите тази практика? И при вас има министри, има партийни лидери, има изкушения.
Ваньо Танов: В първия месец това, което ние направихме в митниците, е един много сериозен анализ – да бъдат изведени всички проблеми и целите, които преследваме. Ние подготвихме доста законодателни промени, особено що се касае до Закона за акцизите и данъчните складове. Там има не врати, а просто има поле, защото е известна практиката, че врата в поле има някъде, където и вратата е премахната и има една джунгла, основно дето се отнася за акцизни стоки, за горива, алкохол и така нататък. Няма и врата в полето.
Водещ: Не объркахте ли заданието вие, като влязохте в джунглата? Тук Ревизоро ви разкритикува много сериозно за това, че са поставени доста погрешни цели от новото ръководство. Той даде пример с горивата, изказване на премиера Борисов, че 87% от горивата е контрабанда. Ревизоро твърди, че това е не повече от една трета. Инак, казва той, ще трябва да закрием бензиностанциите в България.
Ваньо Танов: Има някакво недоразумение.
Водещ: Да, ако може да го разясните?
Ваньо Танов: Когато ние докладвахме нашия анализ и на премиера, и на министъра, ставаше въпрос за нещо друго. Вие знаете, вече цял месец почти по всички вътрешни граници се извършва, така да се каже, засилен акцизен и данъчен контрол, защото по вътрешните граници митници няма. Този анализ показва, че една голяма част от тези базови масла, за тях става въпрос, 20 хиляди тона масла спряха за една седмица. И от тази гледна точка те представляват 82% от това, което вече минава.
Водещ: Така.
Ваньо Танов: Тук не става въпрос за 82%, че е контрабандата.
Водещ: Да, да го изясним това нещо, защото той го дава примера да си купиш днес примерно кило домати за 10 лева и това все едно, че всеки ден ги купуваш тези домати. Не става за статистика.
Ваньо Танов: Тука ставаше въпрос за базови масла и тука има някакво, според мене, не добре разбрано, защото аз присъствах на пресконференцията и точно това казаха, че базовите масла са намалели за последния месец, сравнено с предходния, 60 – 70 пъти, което обаче показва, че тези базови масла са се използвали изцяло за производство на гориво. Тъй като има един текст, член 59 в Закона за акцизите, който е променен в 2006 година.
Целия разговор чуй в прикачения файл.
Времето