Водещ Николай Бареков: При мен е министърът на земеделието д-р Мирослав Найденов. Той беше в делегацията за Брюксел и е човекът, който успя да върне първите спрени европари за България. Добро утро.
Мирослав Найденов: Добро утро.

Водещ: Как протече като цяло тази първа визита на българското правителство в Брюксел?
М. Найденов: Визитата беше много впечатляваща, от всяка гледна точка, тъй като премиерът Борисов беше съпроводен от 7 министри. Тези 7 министри и той, разбира се, успяхме да се срещнем с 12 еврокомисари, което като цяло е доста трудно, и като логистика, и като, така, наистина възможности. Прав сте, че новината, която получи Барозу, добрата новина, се случи в присъствието на г-н Борисов. . .

Водещ: Как стана това, ако сте присъствал на тази среща?
М. Найденов: Аз бях в същото време на среща с комисаря по рибарство, но
разбрах от колегите, че на представянето на книгата на г-н Мартенс, на която е присъствал и г-н Барозу, и г-н Борисов, всъщност е пристигнала новината, а след това беше тяхната официална среща и, разбира се, след това и пресконференцията. Така, че целият фокус тогава на... и европейски медии, като цяло европейското политическо пространство беше съсредоточено върху г-н Барозу и това, разбира се, допринесе за, така, положителния отзвук и на нашата визита. Но наистина важното е да се каже, че за първи път премиер
отиде с министри. Министри, които знаеха какво искат от определените комисари, и, както виждате, то се получи.  

Водещ: Случайно ли е, че тъкмо, така, вие сте министърът, който донесе добрата новина за България. Тъкмо при вас стана пробивът с отпушването на спрените еврофондове за страната ни, с тези 110 милиона евро, които получаваме по програма САПАРД.
М. Найденов: Носителят на добрата новина, разбира се, беше премиерът, тъй като съобщаването се случи на възможно най-високото ниво, от председателя на комисията Барозу. Аз бях и в понеделник в Брюксел, след това се върнах, на среща, на която среща, разбира се, аз докладвах на комисарката по земеделие Мариан Фишер Бойл какво ние успяхме да направим за този един месец по отношение на искането на Европейската комисия. Тя прие нещата без забележка, без допълнителни въпроси и, разбира се, се очакваше техническото решение. А техническото решение се изразяваше в подписания документ от директора на Главна дирекция "Земеделие" Жан-Люк Демарти, което се случи буквално преди срещата на г-н Борисов с Барозу.
Но вижте, няма случайни неща. Няма случайни неща, просто ние за първи път като държава поставихме диалога като равнопоставен, като откровен, направихме това, което бяхме длъжни да направим, това, което не правеха българските институции години назад, и затова резултатът е виден.

Водещ: А има ли връзка между това, което правите като ревизия във вашето министерство, между факта, че първият обвинен министър така или иначе се оказа вашият, така, човекът, чийто пост вие наследихте, Валери Цветанов, и начина, по който Европа гледа на новото правителство?
М. Найденов: Връзка има, разбира се, тъй като. . .

Водещ: Беше ли коментирано, примерно, обвинението на Цветанов в Брюксел като позитивен сигнал.
М. Найденов: Персонално аз не съм коментирал това обвинение, но, доколкото разбрах, и всъщност аз мисля, че акцентът е не толкова отпуснатите пари по САПАРД, акцентът е доверието, което се дава на българското правителство. Акцентът пада върху наистина резултатната борба срещу корупцията на новото българско правителство, защото не само срещу Валери Цветанов са повдигнати обвинения. Разбира се, знаково е, че все пак той е бивш министър, но, както виждате, всеки ден почти има арести и има повдигнати обвинения, което означава, че наистина това правителство има политическата воля с този бич и с това срамно петно на България в Европейската комисия да се справи. Защото, знаете ли, наистина, лично моето впечатление, аз се срещнах с трима еврокомисари за тези два дни, лично моето впечатление е, разбира се, на базата и на факта от тази борба с корупцията, и като цяло на новата визия на българското правителство, е положителна, някак си постоянно преди това нашите предшественици са били посрещнати с определена доза съмнение.

Водещ: Питат ли за тези ревизии еврокомисарите? Питат ли за това, че тук се ровят скелетите в гардероба?
М. Найденов: Аз мисля, че комисарят по вътрешен ред и правосъдие е питал, тъй като г-н Цветанов и г-жа Попова имаха среща на това ниво. Специално, пак казвам, при мен не питаха самите еврокомисари, но членовете на техните екипи питаха членовете на моя екип. Тоест, разбира се, че има интерес. Разбира се, че това се коментира. И, разбира се, че това е било очаквано от Европейската комисия. И пускането на САПАРД, и последващите действия, защото да, САПАРД е новината, но ние коментирахме доста други неща, доста практически въпроси, специално при мен, в областта на земеделието, които касаят българските земеделски производители, и наистина диалогът беше много, много по-лесен.

Водещ: Какво е историята с Валери Цветанов? Повече подробности да изнесете, така или иначе при вас нещата започнаха още от лятото. Дори си спомням, че имаше разследване на блога, в което стана ясно, че Валери Цветанов ще бъде първият обвинен министър. Ставаше въпрос там за правени заменки. Стефан Юруков пък, бившият шеф на Агенцията по горите, беше всъщност първият висш
държавен сановник, който получи обвинения. Въобще каква е тази история, която сега се разплита в земеделието?
М. Найденов: Историята е публична тайна, ако мога така да кажа. Хората знаеха, всички знаеха, че това, което се случва в Министерството на земеделието, респективно и горите, е нередно, носи голям ущърб като цяло за държавата и утвърждава едни корупционни практики, които всъщност няма как да останат и няма как да не бъдат разследвани.

Водещ: Знаеха, но го търпяха и го правеха. . .
М. Найденов: Знаете ли, аз. . .

Водещ: . . и включително, между другото много е интересен моментът как БСП две години критикуваше ДПС за заменките, докато овладее от своя страна Агенцията по горите и да ги направи с още по-голямо темпо, с още по-голяма стръв.
М. Найденов: Аз ще ви кажа, не знам дали мога да го кажа, но всъщност не е чак такава тайна, аз още в първите дни на поемането на поста от мен имах среща с офицери от ДАНС, които всъщност са отговаряли персонално за министерството и Агенцията по горите, и ги питах, добре, това сега ли трябва на мен да го докладвате? Оказа се, че е докладвано на Станишев преди това.

Водещ: За кое?
М. Найденов: За заменките, за тези заменки, защото. . .

Водещ: За това, което е обвинен Валери Цветанов?
М. Найденов: И той, и Стефан Юруков. Всичко това е било докладвано, но просто абсолютно нищо не е направено. Това, което направих аз, е просто да им предоставя абсолютно цялата информация, да използвам целия ресурс на инспектората на министерството, и нещата, вие видяхте, че те се финализираха.  Между другото искам да кажа, тъй като са повдигнати обвинения за само част от заменките, ще има допълнителни обвинения и смея да прогнозирам във вашето студио, че ще има обвинения не само срещу Валери Цветанов и срещу Стефан Юруков, а и срещу други бивши ръководители на това министерство и членове на техния екип. Тъй като, за съжаление, трябва да кажа тази констатация, Министерството на земеделието в последните години не се е занимавало с проблемите на българските земеделски производители, а се е превърнало едва ли не в някаква брокерска къща, в която е имало някакво съревнование кой от коя квота, политическа, ще направи повече заменки и ще успее да открадне повече. Това е жалко.

Водещ: Между другото тук ще бъде вашият предшественик, в "БарЕкадата", Николай Свинаров, като министър на отбраната, и се сещам, че вчера неговият наследник, пък и ваш колега сега Николай Младенов каза същото, което вие казвате за земеделието. Вие казвате сега, това не е било Министерство на земеделието, а имотна агенция.
М. Найденов: Абсолютно.

Водещ: Той каза същото за отбраната. Каза, това не е Министерство на отбраната, а министерство на имотите. Това случайно ли е, просто, че. . .
М. Найденов: Не, не сме се наговаряли. Не знаех, аз не съм слушал колегата, но. . .

Водещ: Значи, вие казвате сега следните две новини, да сме точни, защото аз ги разчитам. Първо, ще има нови обвинения срещу Валери Цветанов, според вас?
М. Найденов: По-скоро допълнителни, аз. . .

Водещ: Допълнителни.
М. Найденов: . не съм юристи не знам как точно ще бъдат. . .

Водещ: За по-големи мащаби на заменките?
М. Найденов: Да, защото само за 15 заменки е повдигнато обвинението, а заменките са десетки пъти повече. Така че, тъй като е доста обемист материалът, предполагам, че ще има допълнителни и искам наистина да кажа, че по-голямата част от нещата в министерството не са правени по времето на Валери Цветанов.

Водещ: И ще има обвинения срещу негови пък предшественици. Тук аз разчитам, че става въпрос за бившия министър на земеделието Нихат Кабил?
М. Найденов: Ами, нека аз да не го казвам като име. Потвърждавам само,
че. . .

Водещ: Че ще има и още един бивш министър, който ще бъде обвинен?
М. Найденов: Това поне, което аз знам и виждам, е, че са правени доста неща, в доста по-големи обеми от това, което е правено от Валери Цветанов, и ако наистина, ако в случая на него е повдигнато обвинение, би трябвало да се потърси отговорност и за тези преди него.

Водещ: По същия казус - заменки на имоти?
М. Найденов: Да, но вижте, аз това го казвам тъй като. . .

Водещ: Не, вие го казвате достатъчно ясно. Аз затова не ви питам повече.
М. Найденов: Нека с уточнението обаче, че това не е най-важното. Най-важното е това, и то касае земеделските производители, първо - САПАРД. Второ, че ние отсрочихме с две години, и това също е голяма новина, с две години този период, страшен период, който изтичаше в края на годината, след който трябваше да затворим над 80 000 ферми. Това също е резултат и това касае тези хора, които нямаше как да останат без поминък. Успяхме да разсрочим кредитите, нисколихвените кредити на българските земеделски производители с още една година.

Водещ: Добре.
М. Найденов: Успяхме да спасим и, така, угрозата от налагане на санкции по директните плащания, защото там също успяхме да наваксаме екшънплана. Това са все новини, които касаят земеделските производители, защото очевидно тях, да, може би ги интересува и търсят възмездие от тези, които са били на поста преди мен и не са свършили нищо за земеделието, но по-важното наистина са положителните новини.

Водещ: Да, благодаря, д-р Мирослав Найденов, министър на земеделието, с много любопитни новини в нашето студио. Той очаква нови обвинения срещу... разширяване на обвиненията срещу министър Валери Цветанов, който тази седмица беше обвинен от прокуратурата. А също така прогнозира, че ще бъде обвинен и поне още един министър, защото в предишния, така, кабинет, преди
Валери Цветанов, заменките са били в още по-големи размери.

Включване на Меглена Кунева по телефона

Водещ: Още един въпрос. Решен ли е въпросът в ГЕРБ за еврокомисаря? Като че ли изказването на Цветан Цветанов беше в посока, че няма да бъде г-жа Кунева вашата кандидатура.
М. Найденов: Вижте, аз мисля, че този въпрос е от привилегията на премиера г-н Борисов да бъде коментиран и когато той направи изказване, това ще бъде крайното решение. Все пак разбирате, че аз в това правителство съм като експерт.


Водещ: Добре, връщам малко към това, което казахте, оставих една минута. Вие твърдите, че група на ДАНС идва при вас в Министерството на земеделието и ви казва факти, за които вие се учудвате, че едва ли не сте първият човек, който ги научава, и питате дали те са давали сигнали към бившия премиер Станишев, и те са давали такива сигнали.
М. Найденов: Давани са, да.

Водещ: Тоест, можем да считаме, че поне някаква форма на доклад за корупция на висши министри и чиновници е стигала до бившия премиер Сергей Станишев?
М. Найденов: Разбира се, че е стигала. И този доклад, и това, което се докладва на мен, е докладвано и преди това, защото, пак ще върна. . .

Водещ: За министри ставаше въпрос, предполагам, ваши предшественици?
М. Найденов: В случая конкретно това, което те ме запознаха, ставаше въпрос за мои предшественици. И това наистина е било докладвано. И аз се учудвам. . . Всъщност вижте, това е политическият чадър. Нека да стане ясно. . .

Водещ: Да, аз това ви питах, това политически чадър ли е било?
М. Найденов: Да, това е. . . а какво е всъщност? Нали, да бъдат докладвани данни, които, без да бъдеш експерт, без да си юрист, може да ти стане ясно, че това са престъпления, че това е кражба, нали, и тези неща са били докладвани. И вижте, ясно е, че тези неща са стигали не само... всъщност официално са стигали може би до бившия премиер. Но неофициално те са стигали и до Брюксел. И там е било ясно. И как си представяте, когато тези същите министри са ходили там и са настоявали, примерно, да бъдат пуснати парите по САПАРД?

Водещ: Леко смешна изглежда ситуацията.
М. Найденов: Просто наистина няма как да стане.

Водещ: Между другото 90 процента от българите подкрепят ревизията, която новият кабинет прави на стария. Това е социологическо проучване, което днес може да бъде видяно навсякъде.
М. Найденов: Нещо друго, ако позволите да ви кажа, което е много важно?

Водещ: Но с едно изречение, защото приключи времето.
М. Найденов: Когато съсредоточим ресурс, много хора или мои колеги биха се отказали, защото това, да съсредоточиш ресурс върху това да се види какво е ставало, наистина е доста тежко. И някой може да предпочете да използва този ресурс за нещо позитивно. Но ние го дължим на българските граждани...
 
Водещ: Ясно.
М. Найденов:. . така, че ще го извървим. . .

Водещ: Имаше новини от казаното от Мирослав Найденов в нашето студио, министърът на земеделието. Една от тях е, че ще има нови обвинения, най-вероятно срещу Валери Цветанов, а ще обвинен и още един министър в сектора на земеделието, най-вероятно това е предшественикът пък на г-н Валери Цветанов. Вероятно става въпрос за Нихат Кабил.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето