Общопрактикуващите лекари ще бъдат задължени от Столичната община да участват в основните ремонти на помещенията, в които преглеждат. Сега лекарите трябва да покриват само разходите за текущи ремонти. Но не е ясно кой трябва да плаща за големи повреди. Така, на практика, голяма част от кабинетите на личните лекари са потънали в мизерия и разруха.

Пред входа на ДКЦ-то в престижния квартал "Лозенец” се виждат баби и татковци да дежурят с празни колички пред сградата. Преди няколко месеца част от козирката на сградата едва не пада върху главата на майка с дете. Късметът на друга пациентка обаче е далеч по-лош.

"Жената е само издраскана, в интерес на истината, но е достатъчна уплахата и въобще рекламата - "бях в поликлиниката и ме удари падаща мазилка", смята д-р Ира Маркова.  

Лекарите се опитват да поддържат сградата, доколкото могат. Но майките и децата нямат тоалетна - не работи от пет години. Покривът е пробит и тече. Лекарите притичват да изхвърлят легени между прегледите. Електрическата инсталация е стара и токът спира всекидневно. Мазето е наводнено, има и плъхове. Собственик на сградата е 13 ДКЦ, което също тъне в разруха.

"Ние трябва да се грижим за тези сгради, но нямаме достатъчно средства. Столична община не може да отделя бюджетни средства, тъй като сме търговско дружество. Така че, сградите наистина са в лошо състояние”, признава управителят на 13 ДКЦ д-р Тони Зарев.  

Проблемът е възникнал през 2003 г., когато е създаден Столичният медицински холдинг, който стопанисва кабинетите, но скоро след това фалира. Така, реално, контрол не е имало. Близо десет години по-късно общината изготвя нови договори, които да задължат личните лекари и управителите на ДКЦ-та съвместно да ремонтират старите сгради.

"Ако вие сте мой наемател, аз ще се договоря с вас и се разбираме, че съвместно ще оправим покрива си. Т.е., ако моята стая е по-голяма, ще поема по-голяма част от разходите и в крайна сметка ще постигнем идеалната цел - сградата да е в добро състояние”, обясни секретарят на Столична община Ралица Стоянова.

Общината работи и върху създаването на постоянни мобилни групи, които да следят за състоянието на здравните заведения. Не се ангажират обаче с точни срокове.