След разговора вчера в студиото на "Тази сутрин" с майките на деца с увреждания от Добрич, Комисията по дискриминация и община Добрич, както и вицепремиерът Симеон Дянков лично се поинтересуваха от съдбата на децата.
Дянков е обещал, че ще бъдат направени проверки, за да окажат необходимата помощ и подкрепа на тези семейства.
Гости в студиото бяха Атанас Тафков, председател на Сдружение "Различни, но равни", което обединява над 100 семейства на деца с увреждания в Пловдив и Анелия, която има церебрална парализа, студентка по аграрна икономика.
Анелия е пример за дете, с което се е работило изключително много от страна на родители и педагози, което доказва потенциала и способността на тези хора за развитие и пълноценно съществуване.
По думите на Тафков стана ясно, че повече от 1000 са семействата, борещи се не само с проблемите на децата си, но и с неуредиците и безразличието на държавата.
Председателят на Сдружението има дъщеря, която също е с диагноза церебрална парализа.
Във връзка със създаването и развитието на Сдружението, Тафков разкри, че много повече са били трудностите, отколкото подкрепата.
"Във всяко едно отношение, може да се каже, че държавата е била враждебно настроена към този проблем", сподели той.
Тафков даде пример със случая, когато дошли за ревизия в училището, където е била записана дъщеря му и е взимала стипендия заради отличните си способности на ученичка. След ревизията директорът го е извикал много притеснен и му съобщил, че от всички в целия квартал само неговата дъщеря нямала право да получава стипендия.
Абсурдната причината била, че тя не посещавала училището, а учела в домашни условия. А самото училище не било пригодено за нейните условия.
В Министерството на образованието, разкри още той в тази връзка, имало клауза, че не може да се получава стипендия, ако детето учи в домашни условия.
Вярвам, че институциите ще се обърнат с лице към този проблем и ще започнат да го решават
"Трябва да се даде водеща роля на родителите да участват в тези процеси, защото на практика, се оказва, че тъкмо те са много по-подготвени от самите институции и много по-добре запознати със самото лечение и с начина на обгрижване на тези деца", каза той.
"Нямаме нито база, нито център, но сме успели да намерим прекрасни специалисти, които работят за 18 хил. лв. на година, с една дума тези хора са доброволци", разкри още той.
Фрапиращото обаче е, че тези пари от май месец са спрени, разкри с възмущение Тафков и каза още, че най-ужасяващото е, че се правят много виртуални проекти, в продължение на 20 години много хора направиха бизнес на гърба на тези деца.
"Ние сме най-голямата общност с такива деца и никой не ни е звъннал, никой не ни е помогнал с нищо", заяви Тафков.
Стана ясно, че след вчерашния разговор в "Тази сутрин", майката на дете с увреждане Красимира Обретенова, се е чула със съветничката на вицепремиера Симеон Дянков.
"Не е въпроса в личните проблеми, а да се направи светкавично всичко необходимо, да не се случват такива проблеми", сподели Красимира в пряко вслючване от Добрич.
Това, което трябва задължително да се направи до изработката на специален единен закон, е да се премахнат ограниченията на чл. 9 от правилника за прилагане на закона за социално подпомагане, каза още тя.
Задължително държавата трябва да насърчава отговорното родителство,
трябва да се затвори входът към институциите за изоставени деца. Това не може за стане, ако не се стимулира и насърчава семейството и децата в естествената им семейна среда", призова майката.
Майката на близнаци Диана Дойчева пък разкри факта, че след като вчера в излъчения репортаж за нея и семейството й е станало ясно, че тя живее на семейни начала с бащата на децата си и че вече той работи, автоматично е последвало освобождаването й от програмата личен асистент.
Йорданка Ангелова сподели: "Не можем да не бъдем оптимисти, защото, ако не сме, няма как да продължаваме да си гледаме децата."