Президентът Първанов обясни, че е наложил вето на закона за радио и телевизия, който съкрати състава на Съвета за електронни медии, защото по думите му не може със законови промени да се решават персонални въпроси.
"В мотивите се казва точно да се отстрани точно определен човек от СЕМ. Свидетели сме на една последователна кампания за натиск върху медиите. Този закон сам по себе си не е чак толкова значим, но той е стъпка да насади страх у медиите и да се каже, че каквото си е наумило мнозинството, това ще стане, с цел да бъдат уплашени определени медийни среди”, заяви държавният глава.
Първанов коментира и вчерашната публикиция в британското списание „Икономист”, че в България се поражда страх от полицейска държава.
"Стават странни неща, не може да не ви прави впечатление на всички, че покрай онези необходими действия на полицията, които трябва да респектират престъпността, успоредно с това сме свидетели на доста радикални действия, които прехвърлят границата и са част точно от този стремеж да се внуши и създаде страх в обществото”, смята Първанов.
Вчера министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов каза пред bTV, че задържането на групата за отвличания, лихвари и други организирани престъпни групи не могат да бъдат определени като полицейщина. Според Цветанов тезата за полицейска държава е удобна на политиците, участвали в управлението на държавата през последните 20 години.
Председателят на парламентарната медийна комисия Даниела Петрова заяви за bTV, че не споделя мнението на президента Първанов за последователна кампания от страна на мнозинството за натиск върху медиите.
Тя припомни, че ветото е конституционно право на държавния глава, но промяната в закона за радио и телевизия за съкращаване на броя на членовете на СЕМ е съгласно изисквания на Европейската комисия за редуциране на регулаторните органи у нас.
Георги Първанов бе в село Витановци за освещаването на новопостроения храм "Вси светии" и дари евхаристиен комплект и плащеница. Светата литургия отслужи Знеполският епископ Йоан.