За съжаление едва след трагичната съдба на 15-те български туристи в Охрид, трябваше да излезе наяве грозният факт, че близо половината туроператорски фирми у нас са нерегистрирани.
За да разговаря върху проблема, в студиото на "Тази сутрин" бе поканен зам.-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов.
Той сподели изненадата и несъгласието си от изнесената вчера информация на пресконференцията, дадена от шефа на туристическата камара доц. Цветан Тончев, на която стана ясно, че 800 тур операторски фирми у нас извършват дейността си незаконно.
"Не мога да приема тази цифра, след като щом се установи наличието на такава дейност, първо трябва да се затвори офисът, след което се налага административното наказание", подчерта в тази връзка той. "Аз съм получавал такава информация и веднага са сме предприемали необходимите мерки."
Маринов, който от 1995 г. насам работи и като експерт по туризма в Министерски съвет, каза, че през цялото време са правени опити да се контролира процеса срещу появата на нерегламентираните фирми. През цялото това време, потвърди той факта, че е получавана информация за наличието на такива фирми.
Маринов сподели още, че от началото на годината до 30 юли Комисията за защита на потребителите е извършила 4 077 проверки над туристически обекти. От тях 599 са били на туроператори.
Как се откриват обаче нерегистрираните като такива, той сподели, че това би могло да става на база обяви от вестниците, по автобусни спирки и други такива места. Това се следи от Комисията за защита на потребителите, изясни той.
"За съжаление до сега няма нито една жалба или оплакване от хора, пътували с фирми, които са извършвали нерегламентирана туроператорска дейност", сподели още Иво Маринов.
На въпроса какво ще се промени от тук нататък, така че, само след сигнал на турист, подобни нерегламентирани дейности да бъдат преустановени, Маринов отговори така:
"Тук нещата са в две плоскости: законодателна и организационна. На първо място предвиждаме да бъде завишена санкцията, която за момента е 30 000 лв., за лицата, които извършват нерегламентирана дейност. Санкцията трябва да се отнесе и до лицата, подпомагащи извършването на такава дейност."
На второ място, подчерта още Маринов, трябва към Комисията за защита на потребителите да бъде създадена специализирана дирекция, която да се занимава само с контрола върху туристическите дейности, включително и туроператорите.
"С промените, които предвиждаме и работим по тях, е да бъде създадено специализирано звено, което да извършва контрол върху туристическите дейности в рамките естествено на компетенцията на Комисията за защита на потребителите", изясни още той.
За съжаление, каза Маринов, винаги ще има потенциален потребител, за който водеща причина ще е цената, поради което ще има и недобросъвестни търговци, които ще бъдат изкушавани да вършат такава дейност.
"Затова другата мярка, която ще предприемем, е да се засили информационната култура на хората, с оглед на това какви права имат и какво да търсят и изискват от фирмите, които предлагат различни услуги и стоки", заяви Маринов.
За да разкаже кога започва изваждането на потъналия кораб "Илинден" и как ще протече то, в пряко включване от Охрид, Ани Цолова разговаря със следователя Георги Илиев.
Той разкри, че македонската страна не разполага с необходимата за това техника и ресурс да извади тежащият 36 тона, намиращ се на 6 м и половина дълбочина във водите на Охридското езеро.
До момента, каза още той, най-удачна се оказва оферта от Хърватия и днес се правят преговори по отношение на цената, която ще бъде поискана.
Цената се ангажира да я плати македонската държава, разкри още Илиев.
Стана още ясно, че най-вероятно това корабче ще бъде извадено до 3 или 4 дни, заради забавяне на разговори с фирмата, която ще извърши процедурата.
През това време, каза Илиев, водолази вчера и днес извършват заснемане на отделни детайли подробно и с професионални камери. Това е станало по искане на българските следователи, тъй като първоначалните снимки били почти любителски и с липсващи елементи.