Все по-често българските младежи избират да учат в европейски университети. Тази тенденция поставя обаче и редица въпроси за качеството на образованието у нас. Отговори на част от тях ще търсим с Рада Домусчиева.
Българските студенти зад граница са около 80 хиляди:
Оказва се, че българското министерство на образованието разполага със статистика само за броя на българските студенти в чужбина, които са изпратени по линия на министерството. Те са 400 души.
За да сравним данните - в България в момента студентите са над 273 хиляди.
Реално обаче студентите ни зад граница са около 80 хиляди. Данните са на различни български консултантски и студентски организации.
В Германия досега са завършили най-много българи - близо 10 хиляди. Там висшите училища дават стипендии за българските студенти.
В Австрия учат близо 1600 българи.
Във Великобритания за собствена сметка миналата година са заминали над 1800 младежи, а от началото на тази година кандидатстващите са с 40 на сто повече.
За Дания миналата година са заминали 500 студенти. Там обучението е безплатно. Но издръжката излиза по 800-1000 евро на месец.
За Холандия са заминали 1050 студенти. Следването там излиза близо 10 хиляди евро на година заедно с издръжката, като студентите имат право да работят и така да си помагат.
Забелязва се тенденция на отлив на желаещи за обучение в Щатите. На места там една учебна година излиза 40-50 хиляди долара, а малко български семейства могат да ги осигурят. Нашите студенти там миналата година са намалели с 10 на сто.
Защо младежите избират чужбина:
Българите избират чужди университети, защото имат по-добра кампания за привличане на кандидати, обучението е по-евтино и още от самото начало студентите са наясно какво ще работят, когато завършат. Тези изводи си направихме на кандидат-студентска борса, която започна днес в София.
Проблемът на българските кандидат-студенти е, че повечето не са наясно какво искат
Една от причините, е че средното образование не ориентира учениците.
Има, например, желаещи да станат режисьори, които обаче не знаят кой е Шекспир.
На Елена й остава още една година, за да завърши Американския колеж, но е напълно наясно какво иска - решила е да следва във Великобритания или Щатите. Съучениците й от класа също са избрали странство.
"Според мен образованието е на по-високо ниво, по-добри перспективи за реализация. Трябва ми да се държи ниво на английски и добра българска диплома, ще ми разшири кръгозора. Хора от други страни не идват в България да учат", категорична е тя.
Сред европейските държави най-модерни в момента са Дания и Холандия.
"Масово се търсят бизнес, мениджмънт, право, психология. За момента българинът се стреми към Европа. Великобритания държи първенството, Дания с безплатното образование и Холандия", каза Стефка Златева, консултант за следване в чужбина.
Чуждите университети изпреварват по точки и с това, че техните магистърски програми в много случаи са по-евтини отколкото в българските университети.
Сред предимствата на образованието в чужбина всички изтъкват и факта, че в западните университети за купуване на изпити и дипломи никой не е чувал. А у нас подобни теми даже вече не са новина.
Само за последния месец прокуратурата проверява 3 университета по сигнали за корупция.